Taneczny spektakl „Kopciuszek”

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

25 LUT 18:00

locationKielce, KTT

Kopciuszek jest jedną z najpopularniejszych bajek, która doczekała się na całym świecie wielu adaptacji baletowych, teatralnych i filmowych. KTT przedstawi tradycyjną wersję bajki w opracowaniu literackim Charlesa Perrault’a oraz Wilhelma i Jacoba Grimm w artystycznej adaptacji Kieleckiego Teatru Tańca.

Jest to opowieść o ubogiej dziewczynie szlachetnego serca, którą ciężko doświadczył los.

Gdy była małą dziewczynką zaznała wielkiego cierpienia. Najpierw zmarła jej mama, tata ponownie się ożenił i również zmarł. Została więc sierotą, wzgardzaną przez Macochę i dwie przyrodnie Siostry.  Kobiety traktowały ją jak służącą. Macocha upokarzała ją i zmuszała do wykonywania ciężkich prac domowych. Dziewczynka była zaniedbana i często ubrudzona sadzą - od palenia w piecu. Dlatego też przyrodnie Siostry prześmiewczo nazwały ją Kopciuszkiem - od słowa „kopeć”, oznaczającego osad z sadzy.  Kopciuszek znosił jednak z cierpliwością i pokorą wszystkie zniewagi.

Pewnego razu Król zaprosił wszystkie panny, mieszkające w królestwie i sąsiednich krajach na bal, podczas którego jego syn – Książę – miał wybrać sobie żonę.

Macocha z córkami wybrała się do pałacu, zabraniając Kopciuszkowi pójść z nimi. Kopciuszek był smutny, gdyż bardzo pragnął iść na przyjęcie i marzył o poznaniu Księcia. Niestety dziewczyna nie miała ani odpowiedniego stroju ani szykownego powozu aby tam się udać.

Z pomocą przyszłą jej Wróżka, która wyczarowała dla niej piękną, balową suknię, błyszczące pantofelki i niezwykłą karocę. Dziewczyna pojechała na bal zjawiając się jako ostatnia. Dzięki temu zwróciła uwagę Księcia, który był nią oczarowany. Książę tańczył tylko z nią, ku zazdrości i rozpaczy wszystkich panien.

Jednak czary życzliwej Wróżki miały stracić moc o północy. Dlatego Kopciuszek musiał pospiesznie opuścić bal i zdążyć dojechać do domu, zanim wróci Macocha z córkami. Dziewczyna zachwycona Księciem nieomal zapomniała o ostrzeżeniu, wydanym przez Wróżkę. Wybiegając z pałacu zgubiła brylantowy pantofelek, który lśnił na schodach. Książe znalazł go i nazajutrz rozkazał odszukać tajemniczą pannę, oświadczając, iż poślubi tę, na którą będzie pasował pozostawiony bucik.

Gońcy królewscy przemierzyli cały kraj, aż wreszcie trafili do domu Macochy, która pokazała im tylko dwie córki ukrywając istnienie swojej pasierbicy. Uwagę gońców zwróciła jednak siedząca za piecem pięknie śpiewająca dziewczyna. Poprosili ją, aby przymierzyła pantofelek. Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że pantofelek pasuje idealnie.

Kopciuszek odjechał do królewskiego pałacu. Książę był uradowany, że odnalazł swoją ukochaną. Młodzi wzięli ślub, żyli długo i szczęśliwie jako prawi, hojni i sprawiedliwi władcy.

Historia Kopciuszka w artystycznym opracowaniu Elżbiety i Grzegorza Pańtaków to taneczno-muzyczne widowisko, przeznaczone dla całych rodzin.

Zostało zrealizowane środkami szeroko-pojętego tańca jazzowego i neoklasycznego. Choreografowie poszerzyli libretto, w stosunku do tradycyjnej historii literackiej, o dodatkowe sceny i postaci.

W spektaklu wprowadzono m.in. sceny na podwórzu domu Kopciuszka, zabawy z ptactwem domowym. Występują tam: kury, koguty, gęsi, kaczki, indyki oraz przebiegłe lisy,  a z ogromnego jaja wykluwa się Kaczka Dziwaczka.

Autorskim pomysłem choreografów jest także taniec Warzyw. Marchewka, Burak, Pomidor, Pietruszka tańczą ożywione przez roztargnioną Wróżkę, która próbując wyczarować karocę szuka na nią odpowiedniego warzywa.

Specjalnie dla spektaklu stworzono blisko 200 kostiumów i fantazyjnych nakryć głowy, wiele z nich to prawdziwe arcydzieła sztuki rzemieślniczej i rękodzielniczej, taneczne rzeźby, pełne barw i fantazyjnej formy.

Oryginalna, momentami monumentalna, scenografia przenosi widzów w cztery miejsca, w których toczy się historia. Są to: podwórze, dom Kopciuszka, rynek miasteczka i sala balowa w pałacu.

Dobrany materiał muzyczny jest zbiorem utworów o różnorodnej stylistyce. Dzięki przyjęciu tej formuły łączenia muzyki klasycznej, filmowej oraz rozrywkowej spektakl skierowany jest ku szerokiemu gronu wielbicieli teatru tańca. Dodatkową muzyczną atrakcją jest udział dziecięcego chóru, wykonującego w spektaklu dwa utwory wokalne, z których jeden został specjalnie skomponowany na potrzeby tego widowiska.

Całość w formie dwuaktowego widowiska zachęca widzów do poddania się urokowi znanej wszystkim historii, która choć smutno się zaczyna jednak szczęśliwie się kończy. Ta historia daje nam nadzieję i pewność, że dobro zawsze zwycięży!

Choreografia: Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak
Libretto: Elżbieta Pańtak
Scenografia: Luigi Scoglio
Projekty kostiumów: Małgorzata Słoniowska
Przygotowanie chóru: Ewa Robak i Magdalena Sitkowska

Ceny biletów:
30 zł - bilet ulgowy
55 zł, 65 zł - bilet normalny

Spektakl dwuaktowy. Czas trwania: ok. 90 minut.
Rezerwacja miejsc po numerem tel. 41 367 67 12.

Polub wiadomość
Reklama