Scena dla muzyki polskiej

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

11 MAJ 18:30

locationKielce, Filharmonia Świętokrzyska, Internet

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert pod hasłem „Scena dla muzyki polskiej”. Wystąpią: Agata Schmidt – mezzosopran i Bartłomiej Wezner na fortepianie. W programie usłyszymy utwory kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Statkowskiego i Karola Szymanowskiego.

W autorskim programie koncertu wykonawcy zamieścili, jak napisali w omówieniu programu, swoich „faworytów miniatur wokalnych i fortepianowych: od ludowych piosenek do kunsztownych melodii i poezji mistrzów pióra”.

Agata Schmidt - mezzosopranistka. Jako uczestniczka paryskiego L’Atelier Lyrique debiutowała główną rolą w legendarnej produkcji P. Bausch Orpheus und Euridike w Palais Garnier, za którą nagrodzona została nagrodami: Prix l’AROP i Prix Cercle Carpeaux. Laureatka II nagrody w Grand Prix de l’Opera w Bukareszcie (2015) oraz Konkursu Moniuszkowskiego za najlepsze wykonanie pieśni polskiej (2016). Na scenach Francji debiutowała w: Opéra Bastille, Opera Montpellier, Opera de Lyon. Na scenie Opery Narodowej od sezonu 2017/18 roku można ją usłyszeć w Madama Butterfly Pucciniego. Koncertowała m.in w St. Martin-in-the-Fields, FN w Warszawie, Elbphilhar-monie i na festiwalach w: Aix-en-Provence, Verbier. Ukończyła bydgoską AMFN w klasie prof. H. Michalak. Uczestniczyła w kursach Akademii Operowej w Warszawie.

Bartłomiej Wezner - laureat wielu konkursów kameralnych, m.in.: St Martin’s Chamber Music Competition w Londynie, 16. Premio Trio di Trieste, 50th International Vocal Com-petition ’s-Hertogenbosch. Zdobywca Nagród Specjalnych na Konkursach Pianistycznych im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz im. L. Janáčka w Brnie. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej (2006). Odbywał lekcje mistrzowskie z artystami tej miary, co: Janoš Starker, Stephen Kovacevich, Raphaël Pidoux, Kevin Kenner, Maja Nosowska. Ceniony kameralista i korepetytor; współpracował m.in. z Teresą Żylis-Gara, Heleną Łazarską, Thomasem Hampsonem. Od wielu lat związany z Herbert Piano Trio. Regularnie koncertuje ze skrzypkiem Vadimem Brodskim. Odnajduje się zarówno w repertuarze klasycznym, jak i w muzyce XX i XXI wieku. Dokonał prawykonań i premierowych nagrań kompozycji m.in: H. Kulenty, Z. Bargielskiego, R. Panufnik, M. Maseckiego, M. Dobrzyńskiego.

Koncert współorganizowany z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu "Scena dla Muzyki Polskiej".

Fot. Marek Hofman

Polub wiadomość
Reklama