Peer Gynt - balet współczesny

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

11 CZE 18:00

locationKielce, Kielecki Teatr Tańca

Najnowsza premiera Kieleckiego Teatru Tańca „Peer Gynt”. Libretto spektaklu oparte jest na dramacie filozoficznym Henryka Ibsena.

Dramat napisany wierszem został po raz pierwszy wystawiony na deskach teatru w 1876 roku w Oslo. Dramat porusza problem dualizmu człowieka, jego duchowej i cielesnej postaci.

W dramacie Henryka Ibsena Peer Gynt padają pytania uniwersalne: Co znaczy być sobą? Gdzie znajduje się granica rzeczywistości w subiektywnym odczuciu? Czy warto zapatrzeć się w samych siebie? Jak znaleźć równowagę pomiędzy cielesnością i duchowością?

Cała egzystencja tytułowego bohatera  okaże się poszukiwaniem odpowiedzi. Sama odpowiedź na pytanie okaże się zbyt trudna dla "Peer Gynta". Wyzwoleniem i odpowiedzią jest miłość.

Dramat napisany wierszem nosi silne cechy literatury romantycznej: orientalizm, elementy folkloru norweskiego, postaci  świata fantastycznego.

Peer Gynt – tytułowy bohater dramatu to niepokorny i egoistyczny młody mężczyzna. Jego bezgraniczna wyobraźnia i mania wielkości predestynują jego życie. Jego imaginacje często prowadzą go w świat nierealny, a starcie z rzeczywistością staje się klęską. Odrzuca szczerą miłość, dopuszcza się zdrady i cudzołóstwa, obcuje z postaciami nierealnymi, stacza się stopniowo na dno. Doprowadzając do śmierci matki, gasi głos sumienia przemieniając odejście w podniebną podróż.  Życie Peer Gynta jest wieczną ucieczką od prawdy i rzeczywistości zaś jego wyobrażenie o własnej drodze jest inne.

W podróży Peer Gynta towarzyszą mu postaci, z którymi prowadzi polemikę na temat bytu człowieka szukając odpowiedzi na pytanie „co znaczy być sobą?” Postaci te są uosobieniem głosu jego sumienia, które on sam ignoruje, nadal prowadząc życie pozbawione wartości. Przed śmiercią i zatraceniem ratuje go czysta miłość, którą zranił i zawiódł. Siła tego uczucia wyzwala Peer Gynta.

Spektakl Kieleckiego Teatru Tańca wystawiony jest do nagrania w wykonaniu  Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Filharmonii w Oslo  pod dyrekcją Per Dreier. 

Rezerwacja biletów: 41 367 67 12. Cena: 30, 40, 55, 65 zł.Polub wiadomość
Reklama