Noc Muzeów w Kielcach

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

14 MAJ 19:00

locationKielce, wiele miejsc

W sobotę swoje drzwi dla zwiedzających otworzy wiele placówek kulturalnych.

Muzeum Narodowe w Kielcach

- Dla zwiedzających dostępne będą zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe, w tym wnętrza dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich po remoncie, informuje Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach. - Będzie można zobaczyć zmodernizowaną Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Tu prezentowana jest m.in. największa w Polsce kolekcja porcelany ćmielowskiej. W Pałacu Biskupów Krakowskich będzie można również zobaczyć Gabinet Numizmatyczny czy Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego - wylicza Urszula Kinder.

Czynne w sobotę w godz. 19-24.

 

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Oprócz nocnego zwiedzania dawnego mieszkania pisarza będzie można obejrzeć najnowszą wystawę czasową „Kodeks rycerski w średniowieczu”, która jest opowieścią o najważniejszych rycerskich zasadach i obyczajach, których przykłady można odnaleźć na kartach powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza.

Czynne w sobotę w godz. 19-24.

 

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach

Swoje drzwi w sobotni wieczór i noc dla zwiedzających otwiera również Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Obejrzeć będzie można ekspozycję prezentującą wczesny okres życia autora „Syzyfowych prac”, a także rękopisy utworów Żeromskiego czy takie eksponaty, jak drewniany tornister, XIX wieczny kajet oraz rekonstrukcję munduru gimnazjalisty.

Czynne w sobotę w godz. 19-24.

 

Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach

„Ofenkafel – kafel do pieca”, to z kolei ekspozycja, którą w sobotę będzie można zwiedzić w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Wystawa w sposób przekrojowy prezentuje różnorodne kafle piecowe, zwieńczenia i inne okładziny ceramiczne znajdujące się w zbiorach placówki. Oprócz tego, w muzeum przy Rynku 3 w Kielcach czynne będą ekspozycje stałe, czyli „Od różnorodności do dialogu”, „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy”, „Historia motoryzacji w miniaturze” oraz „Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej”.

Czynne w sobotę w godz. 19-24.

 

Muzeum Zabawek i Zabawy

Do swojej siedziby zaprasza w sobotę również od 20.00 do 23.00 Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Dla zwiedzających przygotowana zostanie zabawa interaktywna, będzie można też zwiedzić ekspozycję, informuje Przemysław Krystian z tej placówki.

- Ta noc będzie także dobrą okazją, by zobaczyć dziwne stworzenia, które zadomowiły się w naszym muzeum. Zaobserwowaliśmy ślady elfów i skrzatów, więc dzieci będą mogły ich poszukać. Zabawa odbędzie się w trzech turach. Chętni do udziału w niej powinni zgłaszać się na dziedzińcu o godzinach 20.15, 21.00 i 21.45. Za każdym razem zabawa będzie trwała około 45 minut. Na gości czeka także teatr cieni, w którym każdy będzie mógł zostać aktorem. Ta atrakcja rozpocznie się o 22.30 na dziedzińcu muzeum. W tym miejscu  pojawi się również kilka interaktywnych stoisk, odbywać się będą też zabawy dla dzieci, dodał Przemysław Krystian.

 

Muzeum Historii Kielc

Do swojej siedziby zaprasza w sobotę także Muzeum Historii Kielc. Dla zwiedzających otwarte będą wszystkie aktualnie prezentowane wystawy muzealne, czyli na piętrze stała wystawa historyczna „Z dziejów Kielc”, a w salach wystaw czasowych „Zaraza. O chorobie i zdrowiu w Kielcach i regionie”. Natomiast w Małej Galerii będzie można oglądać „XIII Doroczną wystawę Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych”.

Polub wiadomość
Reklama