Wróć

Katalog Patriotów (aud. archiwalna)

Katalog Patriotów (28 maja 2017) - Andrzej Sikorski

Data publikacji: 24.05.2017 15:35
Autor: Robert Kałuża
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Andrzej Sikorski - pseudonim "Brzuchal". Kapelmistrz orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, pierwszy wykonawca i aranżer Marsza I Brygady (My, Pierwsza Brygada), prawdopodobny autor muzyki do utworu.

W 1905 r. został kapelmistrzem, reaktywowanej orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej. 10 września 1914 r., w dniu gdy oddziały strzeleckie opuszczały Kielce, kapelmistrz Andrzej Brzuchal wraz z całą orkiestrą wstąpił w szeregi strzelców. I od tego dnia kielecka orkiestra i jej kapelmistrz, towarzyszyli oddziałom J.Piłsudskiego. W 1917 r. po kryzysie przysięgowym Niemcy internowali legionistów, orkiestrę i jej kapelmistrza w Szczypiornie. Po odzyskaniu niepodległości Andrzej Brzuchal, wraz z innymi muzykami z orkiestry wstąpił w szeregi Wojska Polskiego.

W 1930 r. zamieszkał u rodziny Lotków we wsi Siesławice koło Buska-Zdroju. Kilka ostatnich miesięcy przed śmiercią spędził u państwa Banasiewiczów w Busku-Zdroju. Na jego pogrzebie przybyły trzy orkiestry dęte: 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc, OSP Busko i OSP Kielce. Pożegnany został melodią Marsza kieleckiego nr 10.

W sierpniu 2001 r., w Kielcach, na budynku przy ul. Św. Leonarda, w którym niegdyś mieściła się straż ogniowa, odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Andrzejowi Sikorskiemu.

Tagi do tego wpisu