Przyroda już czuje nadchodzącą wiosnę

Data publikacji: 17.02.2020 14:25
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Ptaki wyczuły bardzo wczesną wiosnę i wracają do nas wcześniej, niż w latach ubiegłych.

Jak mówi doktor Jarosław Sułek, ornitolog z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach, różnica nie jest duża, bowiem wynosi od tygodnia do dwóch w porównaniu do ubiegłego roku, ale świadczy bardzo wyraźnie o tym, że nie powinniśmy już spodziewać się ataku zimy.

- Trwa intensywny przylot skowronków. Byłem na obserwacjach w okolicy pięknych stawów w Jastrzębcu i zauważyłem w sumie 15 skowronków lecących od południa - opowiada ornitolog.

Jarosław Sułek zaobserwował też dużą liczbę czajek, które wracały z zimowania. Wcześniej do Polski przyleciały między innymi żurawie. W Jastrzębcu udało się zaobserwować też przedstawicieli innych gatunków powracających z tropików.

- Były trzy gatunki dzikich gęsi. Żerowały na oziminach. Zaobserwowałem 56 gęgaw, 33 gęsi tundrowe, 8 gęsi białoczelnych. Była też bardzo ciekawa gęsiówka egipska. To ptak, który naturalnie żyje w Afryce Północnej. U nas był hodowany, ale wiele gęsiówek uciekło i świetnie sobie radzi na wolności - opowiada doktor Jarosław Sułek.

Ornitolog dodaje, że innymi oznakami wiosny są też kwitnące przebiśniegi i wawrzynek wilczełyko. Są także podbiały, które Jarosław Sułek zaobserwował w Jastrzębcu.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama