Pracy mieli sporo, i to nie przy pożarach

Data publikacji: 19.02.2020 13:23
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
19.02.2020. Kielce. Podsumowanie działalności świętokrzyskiej straży pożarnej za 2019 rok. Na zdjęciu od lewej brygadier Krzysztof Ciosek  komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach bryg. Krzysztof Pietrasik  zastępca dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej KG PSP Zbigniew Koniusz  wojewoda świętokrzyski i Andrzej Bętkowski  marszałek województwa świętokrzyskiego

19.02.2020. Kielce. Podsumowanie działalności świętokrzyskiej straży pożarnej za 2019 rok. Na zdjęciu (od lewej): brygadier Krzysztof Ciosek - komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, bryg. Krzysztof Pietrasik – zastępca dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej KG PSP, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski i Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Marcin Przemirski / Radio Kielce

Średnio co 33 minuty wyjeżdżali w ubiegłym roku do interwencji świętokrzyscy strażacy. Dziś podsumowali ubiegłoroczne działania. Ze statystyk wynika, że w 2019 roku interweniowali ponad 15,8 tys. razy. Przeważająca liczba akcji 9 tys., to usuwanie, tzw. miejscowych zagrożeń, czyli wypadków nie będących pożarami.

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, brygadier Krzysztof Ciosek zwraca uwagę, że wiele zdarzeń determinuje aura. Wiosną były to głównie interwencje przy gaszeniu pożarów traw i nieużytków, wyjazdy do zabezpieczania wałów przeciwpowodziowych oraz prace przy usuwaniu skutków podtopień. Latem, usuwano uszkodzenia spowodowane przez silny wiatr. Niestety w ubiegłym roku doszło też do tragedii. Podczas jednej z interwencji, w wyniku odniesionych obrażeń, jeden ze strażaków ochotników zmarł, drugi doznał poważnych obrażeń.

Jak powiedział komendant Krzysztof Ciosek, 2019 rok był ważny pod względem inwestycji – rozpoczęto modernizację Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 przy ul. Sandomierskiej w Kiecach. To bardzo wyczekiwana inwestycja, która ma spowodować, że nowoczesny sprzęt będzie odpowiednio garażowany i magazynowany, bo poprzednie budynki nie spełniały standardów. Jednostka ma być oddana do użytku w listopadzie, jednak tempo prac wskazuje, że strażacy wprowadzą się do niej wcześniej.

Poseł Agata Wojtyszek z PiS stwierdziła, że dobra skuteczność działania straży to m.in. wynik zaangażowania rządu w doposażenie służb ratowniczych. Przygotowany został Program Modernizacji Służb Mundurowych, który ma poprawić komfort pracy strażaków i wyposażyć ich w najnowocześniejszy sprzęt. Dodatkowo powstał Fundusz Sprawiedliwości skierowany do Ochotniczych Straży Pożarnych.

Senator Krzysztof Słoń powiedział, że świętokrzyscy strażacy, zarówno Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej – w pełni zapracowują na to, że ta formacja cieszy się najwyższym zaufaniem społecznym. W dorocznej naradzie straży Państwowej Straży Pożarnej uczestniczył także poseł Andrzej Kryj.

19.02.2020. Kielce. Podsumowanie działalności świętokrzyskiej straży pożarnej za 2019 rokFot. Marcin Przemirski / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama