Pierwsze święto nauki i naukowców

Data publikacji: 19.02.2020 14:43
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Profesor Zbigniew Koruba

Profesor Zbigniew Koruba
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś po raz pierwszy obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Święto zostało ustanowione na 19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Inicjatorami nowego święta państwowego byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców i inspirować zdolną młodzież do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy.

Profesor Zbigniew Koruba, prorektor do spraw badań naukowych i współpracy z przemysłem Politechniki Świętokrzyskiej nie ukrywa zadowolenia z ustanowienia święta.

- Ono jest bardzo potrzebne i to będzie dla nas, naukowców, ważny dzień. To święto jest potrzebne, żeby w społeczeństwie rozumiano i doceniano wielką rolę nauki - mówi prorektor Politechniki Świętokrzyskiej.

On sam uważa się za spełnionego naukowca, choć jak podkreśla: zdaję sobie sprawę jak wiele jest jeszcze rzeczy do poznania i zbadania. Profesor Zbigniew Koruba dodaje, że jeżeli chodzi o prestiż społeczny naukowców, to ma ambiwalentne odczucia.

- Profesor uniwersytetu jest w rankingach na pierwszym miejscu, ale nie przekłada się to na kwestie materialne. Po pierwsze nakłady na naukę są niewystarczające. Po drugie zarobki są za małe. Dotyczy to i doświadczonych wykładowców, i młodych osób, które dopiero zaczynają karierę naukową. Nie oszukujmy się, prestiż powinien być powiązany ze statusem materialnym - twierdzi profesor Zbigniew Koruba.

Prorektor podkreśla, że Kielce jako ośrodek akademicki nie muszą mieć kompleksów. Badania prowadzone w Politechnice Świętokrzyskiej i Uniwersytecie Jana Kochanowskiego są na wysokim poziomie. On sam jako zagrożenie postrzega jednak wyjazd najzdolniejszych absolwentów szkół średnich z regionu na studia do większych miast.

- Jeżeli nie zostanie to zahamowane, grozi marginalizacją regionu i Kielc – uważa.

Potencjał naukowy Kielc w najbliższych latach znacząco się zwiększy, bowiem powstanie tu kompleks laboratoriów Głównego Urzędu Miar.

Poza tym duże inwestycje kończą obie kieleckie uczelnie publiczne. Politechnika Świętokrzyska w tym roku otworzy Centrum Naukowo–Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego, a Uniwersytet Jana Kochanowskiego zakończy rozbudowę Collegium Medicum.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama