Odszedł jeden z ostatnich żołnierzy „Ponurego”

Data publikacji: 20.02.2020 15:37
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu: Andrzej Kasten „Zulejka”

Na zdjęciu: Andrzej Kasten „Zulejka”
Fot. Marek Jedynak

Dzisiaj rano w Warszawie zmarł Andrzej Kasten „Zulejka” – jeden z ostatnich żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.

Walczył m.in. w oddziale NSZ, wachmistrza „Tarzana”, następnie był żołnierzem Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” i wreszcie członkiem oddziału NSZ ppłk. Leonarda Zub-Zdanowicza „Zęba”. W 1944 roku został zmobilizowany do 1. Armii Wojska Polskiego.

25 czerwca 1943 roku wstąpił do oddziału partyzanckiego wachm. Tomasza Wójcika „Tarzana” operującego w okolicach Zawichostu. Przyjął pseudonim „Zulejka”. Z końcem sierpnia 1943 roku oddział dołączył do Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Z grupą żołnierzy tzw. "kawalerii spieszonej" został wyłączony z konnicy i przeszedł do drużyny ppor. Józefa Kempińskiego „Krótkiego” w I Zgrupowaniu „Nurta” - czytamy w biogramie opracowanym przez Marka Jedynaka z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. 

Pod koniec września „Zulejka” i około 20 innych żołnierzy „Tarzana” opuściło Zgrupowania z powodu złych warunków bytowych. Powrócili w rejon Zawichostu. Po przeprawieniu się przez Wisłę, dołączył do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych por./rtm. NSZ Leonarda Zub-Zdanowicza „Zęba”, operującego na terenie Lubelszczyzny. W oddziale NSZ przebywał do lipca 1944 r. Pełnił funkcję pisarza oddziału - czytamy w biogramie.

Po wojnie ukończył studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Plastycznych. Zajmował się rzeźbiarstwem, rysunkiem i ceramiką. Jest autorem m.in. pomnika płk. Jana Piwnika „Ponurego” w Wąchocku i wielu medali pamiątkowych z Wykusu.

Uroczystości Pogrzebowe Andrzeja Kastena ps. Zulejka odbędą się 2 marca w Warszawie w Parafi Świętego Boromeusza na Powązkach przy ulicy Powązkowskiej 14 o godz. 12.00.

Tagi do tego wpisu
Reklama