Starachowice przygotowują się do 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Data publikacji: 21.02.2020 14:56
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Komentarze
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
27.03.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Starachowice niebawem staną się muzycznym centrum województwa. 22 marca, podczas rozdania nagród gospodarczych starosty starachowickiego „Żelazny Pierścień”, w Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się koncert inaugurujący 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.

Nagroda „Żelazny Pierścień” zostanie przyznana po raz drugi. Pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku. Jak przypomniał wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, to sposób na uhonorowanie przedsiębiorców, którzy przyczyniają się do rozwoju powiatu. W szczególny sposób ma być także podziękowaniem dla osób, które nie wahały się podjąć ryzyka i rozpocząć działalność w trudnych latach transformacji gospodarczej. Również dzięki ich pracy poziom bezrobocia w powiecie jest niższy, niż w innych częściach kraju, a region dobrze się rozwija.

Nagroda jest przyznawana w czterech kategoriach: dla dużych, średnich i małych firm oraz mikroprzedsiębiorstw.

Statuetka ma wyjątkową formę. Nawiązuje do odnalezionych w latach trzydziestych ubiegłego wieku, w okolicach ówczesnego Wierzbnika pierścieni żelaznych. Na każdym z nich była gemmę przedstawiająca boginię Atenę trzymającą w ręku Nike.

Podczas rozdania nagród w Starachowicach odbędzie się koncert inaugurujący 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena poinformował starosta starachowicki Piotr Babicki. To impreza organizowana przez fundację prowadzoną przez Elżbietę Penderecką. Przez pierwsze lata koncerty odbywał się w Krakowie, później impreza przeniosła się do Warszawy. Z czasem rozwijały się wydarzenia towarzyszące głównemu nurtowi festiwalowemu. W tym roku do 10 miast, w których te wydarzenia się odbywają dołączą Starachowice. Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski, ten koncert będzie otwierał ten cykl spotkań. W programie znajdzie się głównie twórczość Fryderyka Chopina, wykonawcami będzie troje młodych, ale już utytułowanych muzyków - Aleksandra Świgut, Krzysztof Książek i Adam Goździewski. 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a gala rozpocznie się w niedzielę 22 marca o 16.00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama