Marek Juszczyk: odblaski trzeba nosić

Data publikacji: 22.02.2020 11:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Marek Juszczyk - prezes sandomierskiego oddziału PTTK

Marek Juszczyk - prezes sandomierskiego oddziału PTTK
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Posiadanie na sobie elementu odblaskowego to po prostu bezpieczeństwo - mówi Marek Juszczyk. Prezes sandomierskiego oddziału PTTK włączył się do akcji propagującej noszenie odblasków, którą zainicjowało Radio Kielce.

- W nocy piesi są zupełnie niewidoczni dla kierowcy, szczególnie jeśli są ubrani w szaro-czarne kolory. Pojawiają się w ostatniej chwili przed autem. Najgorzej, jeśli nadjeżdża coś z naprzeciwka, to już w ogóle można nie zauważyć postaci. Natomiast odblaski już ze znacznej odległości informują o tym, że coś się dzieje na jezdni, ktoś na niej jest czy przemieszcza się. Dlatego trzeba je nosić - powiedział Marek Juszczyk.

Dodał, że sam zawsze ma na sobie elementy odblaskowe. Jego plecak obwieszony jest nimi z każdej strony. Oprowadzając grupę turystyczną, chętnie dzieli się swoimi odblaskami z innymi uczestnikami wyprawy, jeśli ci akurat nie mają ze sobą takich elementów.

W akcji uczestniczą m.in. wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa świętokrzyskiego, straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Radio Kielce i TVP3 Kielce.

Reklama