Jak bezpiecznie poruszać się po drodze? Pokaże to spot autorstwa uczniów

Data publikacji: 23.02.2020 07:59
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 12.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

„Kultura na drodze” - to nowy konkurs skierowanych do uczniów szkół podstawowych. Zadaniem najmłodszych jest przygotowanie 90 sekundowego spotu, dotyczącego bezpiecznego poruszania się po ulicy - informuje podkomisarz Mariusz Bednarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

- Chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że wielu osobom brakuje kultury na drodze. Ważne, aby od najmłodszych lat uczyć nasze pociechy, czym ona jest - dodaje.

Wachlarz tematów, które można poruszyć w krótkim filmiku, jest szeroki. Spot może dotyczyć ekologii w transporcie, bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze i umiejętności odczytywania znaków drogowych. W jego przygotowanie może zaangażować się kilkoro uczniów.

- Nie możemy zapominać, że dzieci są także uczestnikami ruchu drogowego. Chcemy, aby wiedziały, że w terenie niezabudowanym po zmierzchu trzeba mieć odblaski, a w rowerze przymocowane światła. Ważne, aby wiedziały, że lepiej dla ekologii będzie, gdy wspólnie z rodzicami wybiorą rowery, a nie samochód. Jeżeli zdobędą taką wiedzę, mogą ją także przekazywać rówieśnikom oraz osobom dorosłym, które często zapominają o podstawowych zasadach - dodał.

Prace należy zapisać na płycie CD. Gotowy spot wraz z niezbędnymi dokumentami, których wykaz wkrótce pojawi się na stronie świętokrzyskiej policji, należy złożyć lub wysłać na adres kuratorium oświaty w Kielcach. Najlepsze filmy zostaną nagrodzone. Konkurs organizowany jest przez świętokrzyską policję, kuratorium oświaty, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i PGE Energia Ciepła.

Reklama