Seniorzy integrowali się z najmłodszymi mieszkańcami województwa

Data publikacji: 25.02.2020 17:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.02.2020 Kielce. WDK. Międzypokoleniowy Dzień Aktywności

25.02.2020 Kielce. WDK. Międzypokoleniowy Dzień Aktywności
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Międzypokoleniowy Dzień Aktywności odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. W imprezie wzięli udział zarówno seniorzy, jak i najmłodsi mieszkańcy naszego województwa. Podczas spotkania przypomniano, jakie programy realizuje rząd na rzecz seniorów. Można było także uzyskać informacje dotyczące świadczeń emerytalno - rentowych, jak również zasad waloryzacji emerytur.

Jak powiedziała obecna na spotkaniu Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, obecny rząd proponuje bardzo dużo programów skierowanych nie tylko do dzieci, ale i osób starszych.

- Mówimy o emeryturze plus, o bezpieczeństwie finansowym, czyli o wszystkich kwestiach związanych z dochodami emerytów. Mam tu na myśli i trzynastą emeryturę i podniesienie najniższej emerytury oraz waloryzację roczną - dodał Barbara Socha.

W imprezie wzięli udział seniorzy z terenu całego województwa świętokrzyskiego. Jak przyznała Sabina Rybicka, z gminy Czarnocin, dzięki otwartemu w Soboszowie klubowi seniora, ona i jej koleżanki mogą aktywnie spędzać czas.

- Jesteśmy jeszcze w miarę młode i nie chcemy siedzieć tylko w domu. Czekamy na te dni, kiedy możemy się spotkać w klubie seniora i miło spędzić czas. To jest dla nas jedyna rozrywka - dodała Sabina Rybicka.

Jak powiedział Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, w naszym regionie jest już ponad 40 klubów, które powstały w ramach rządowego programu „Senior plus”, a w tym roku przybędzie kolejnych przynajmniej 8 tego typu placówek.

- W sumie będzie ich prawie 50. Przypomnę, że w 2016 roku nakłady na tego typu placówki wyniosły 400 tys. zł, w zeszłym roku było to już 4 mln zł, a na ten rok na utworzenie kolejnych zaplanowaliśmy 3 mln zł - dodał Zbigniew Koniusz. 

Międzypokoleniowy Dzień Aktywności odbył się dziś we wszystkich województwach.

Reklama