Kamery telewizyjne nagrają kielecki „Widnokrąg”

Data publikacji: 26.02.2020 12:01
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Na zdjęciu: Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego

Na zdjęciu: Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego
Kielce. 06.06.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

TVP Kultura pokaże „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego, w adaptacji Radosława Paczochy i w reżyserii Michała Kotańskiego. Spektakl zostanie zarejestrowany w sobotę, w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Dziś rozpoczynają się próby.

Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego wyjaśnia, że przygotowania do nagrania potrwają kilka dni. - W czwartek będzie dzień techniczny, czyli przejeżdża wóz, rozstawiają się kamery, ustawimy światła, ponieważ pod kamery trzeba to zrobić troszeczkę inaczej, zrobimy próbę aktorską, a w piątek rozpoczynamy kręcenie poszczególnych scen. Pewnie będziemy kręcić je także w sobotę rano, natomiast wieczorem nagranie całości z udziałem widzów – wyjaśnia.

Realia telewizyjne wymagają wprowadzenia zmian do gotowego spektaklu. Na pewno zostanie skrócony, ponieważ może trwać maksymalnie dwie godziny. - Jeszcze zastanawiamy nad formą kręcenia: na ile to robić filmowo, a na ile zachować pewnego rodzaju ascetyczność teatralną, która jest w tym spektaklu. W czwartek będziemy próbować, jaki sposób opowiadania będzie najlepszy – dodaje reżyser.

W podobny sposób jak obecnie „Widnokrąg”, pod koniec 2016 roku, na kieleckiej scenie nagrywany był spektakl „Dzieje grzechu”. Michał Kotański dodaje, że ważne jest by podczas rejestracji była obecna publiczność.

- Dlatego, że rejestrujemy spektakl, nie udajemy, że to jest coś nowego, filmowego. Chcemy zatrzymać ten rodzaj komunikacji między widzem, a sceną – zaznacza.

Rejestracja odbędzie się w sobotę. Niestety nie ma już wolnych miejsc. „Widnokrąg” miał premierę 6 stycznia 2019 roku. Inscenizacja wpisała się w uroczystości jubileuszu 140-lecia istnienia Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na premierze był obecny autor powieści, Wiesław Myśliwski. To trzeci spektakl, wyreżyserowany przez Michała Kotańskiego, który zarejestrują telewizyjne kamery. Oprócz wspomnianych „Dziejów grzechu”, był to także „Hamlet”, który powstał w telewizyjnym studiu.

Reklama