Modernizacja sali gimnastycznej w WDK zmierza ku końcowi

Data publikacji: 26.02.2020 13:18
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
18.02.2020 Kielce. WDK. Budowa sceny teatralno - kinowej

18.02.2020 Kielce. WDK. Budowa sceny teatralno - kinowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace we wnętrzu dawnej sali gimnastycznej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Roboty budowlane mają się zakończyć w czerwcu. Będzie tu mieć swoją siedzibę tymczasowa scena Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach

Modernizacja Wojewódzkiego Domu Kultury rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku. Jak wyjaśnia Jarosław Machnicki, dyrektor WDK, prace przebiegają bez zakłóceń. Widać widownię na prawie 300 osób, garderoby i pomieszczenia techniczne.

- W tej chwili pracownicy przystąpili do robót wykończeniowych. Są kładzione tynki i instalacje. Stropy już zostały wylane, na części dobudowanej układane jest ocieplenie.

Na przełomie marca i kwietnia rozpoczną się prace na zewnątrz. Między innymi wykonana zostanie droga od strony alei Legionów, powstanie parking, a także zagospodarowane będzie miejsce pod strefy zielone.

Jak wyjaśnia Jarosław Machnicki, prace są konsultowane z pracownikami Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

- Jeśli jest taka możliwość, wprowadzamy zmiany zgodnie z ich życzeniem, na przykład w jednym z pomieszczeń, w którym będzie przebywał reżyser światła, zgodnie z prośbą będzie wyżej umieszczona podłoga. Takie rzeczy są robione na bieżąco - tłumaczy dyrektor WDK.

Na potrzeby teatru, WDK wygospodaruje ze swojego zasobu dodatkową przestrzeń o powierzchni około 200 metrów kwadratowych.

Scena ma być gotowa w czerwcu. Po zakończeniu sezonu artystycznego, do WDK ma zostać przeniesione wyposażenie sali teatralnej z budynku przy ulicy Sienkiewicza. Wtedy będzie mógł się rozpocząć gruntowny remont Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Według najnowszych szacunków ma kosztować 89 mln zł. Jak wyjaśnił Michał Kotański, dyrektor kieleckiej sceny dramatycznej, do kwietnia ma być przygotowany plan finansowy.

- Mamy pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. To pierwsze źródło. Drugie to będą pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a trzecią pieniądze z samorządu województwa, które będą wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Dyrektor Michał Kotański dodał, że teatr przygotowuje się także do pozyskania pieniędzy z Funduszy Norweskich, ale wyniki naboru będą znane dopiero jesienią tego roku.

- W związku z tym umówiliśmy się z władzami województwa, że założy te pieniądze, czyli wpisze do Wieloletniej Prognozy Finansowej, natomiast jeśli dostaniemy środki z Funduszy Norweskich, a jest na to duża szansa, to uwolnimy środki z województwa - wyjaśnia.

Reklama