Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [PROGRAM]

Data publikacji: 27.02.2020 10:08 / Data aktualizacji: 01.03.2020 07:58
Autor: Robert Szumielewicz , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda , Dorota Klusek , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
01.03.2017 Kielce. Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

01.03.2017 Kielce. Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w województwie świętokrzyskim zaplanowano liczne imprezy, marsze pamięci, pokazy filmów, prelekcje i wystawy.

KIELCE

Główne uroczystości w stolicy województwa świętokrzyskiego odbędą się w niedzielę, 1 marca. Program uroczystości:

godz. 10.00: cmentarz Kielce-Piaski - złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim.

godz. 16.00: Bazylika Katedralna - Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po mszy złożenie kwiatów przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.

godz. 17.30: uroczystości przed Pomnikiem Armii Krajowej: wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt, odegranie hymnu państwowego; wystąpienie Wojewody Świętokrzyskiego; wystąpienie Naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach; modlitwa za Żołnierzy Wyklętych; Apel Pamięci; salwa honorowa; ceremonia złożenia wieńców i wiązanek; Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Uroczystości przed pomnikiem AK będą transmitowane od godziny 17.30 na antenie Radia Kielce.

INICJATYWY TOWARZYSZĄCE OBCHODOM:

1-31 marca: prezentacja wystawy plenerowej „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem” (Skwer im. Stefana Żeromskiego w Kielcach).

1-31 marca: prezentacja wystawy „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963” (Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” - Kielce, ul. Warszawska).

1-31 marca: prezentacja wystawy „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45 - 1956” (Staszowski Ośrodek Kultury).

2 marca, godz. 9.00: zapalenie zniczy w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych.

2 marca, godz. 11.00: rozstrzygnięcie VII Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Niezłomni – Zapomnianym Bohaterom naszego regionu” organizowanego przez III L.O. z Oddziałami Integracyjnymi im. C.K. Norwida w Kielcach, Wzgórze Zamkowe - Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Delegaturę IPN w Kielcach (Kieleckie Centrum Kultury).

5 marca, godz. 18.00: wykład dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego „Podziemie niepodległościowe w woj. kieleckim w latach 1945-1950. Struktury, dowódcy, działalność” w ramach Sandomierskich Spotkań Naukowych (ratusz w Sandomierzu).

5 marca: „Długie trwanie Polski Podziemnej” - „Kuryer Kielecki” (dodatek specjalny do „Echa Dnia”).

BIELINY

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bielinach rozegrany zostanie VII Turniej w Piłce Nożnej o Puchar upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych”. W rozgrywkach wezmą udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Bieliny. Zwody odbędą się w piątek 28 lutego na boisku „Orlik”, a przy niesprzyjającej pogodzie w hali sportowej.

1 marca w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach, o godzinie 12 odprawiona zostanie msza za tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny, szczególnie za żołnierzy drugiej konspiracji niepodległościowej.

CHĘCINY

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chęcinach będzie obchodzony 1 marca. O godzinie 12 w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Bartłomieja odbędzie się msza za ojczyznę. Zaplanowano też program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach. Ponadto o godzinie 13.30 przed tablicą pamiątkową na placu 2 Czerwca oraz przed pomnikiem przy ulicy Małogoskiej zostaną złożone kwiaty i znicze.

CHMIELNIK

Na uroczystości 1 marca zapraszają burmistrz Chmielnika oraz Chmielnickie Centrum Kultury. O godzinie 10 odbędzie się msza święta w kościele parafialnym za zmarłych Żołnierzy Wyklętych poległych w obronie Ojczyzny. Następnie organizatorzy zapraszają na przemarsz przed Mur Polskich Patriotów (plac Kościelny), gdzie zaplanowano złożenie wieńców oraz zapalanie zniczy.

POWIAT BUSKI

WÓLKA BOSOWSKA, GMINA GNOJNO

Tegoroczna edycja Biegu Tropem Wilczym będzie zorganizowana także w miejscowości Wólka Bosowska, w gminie Gnojno.  Jak informuje Łukasz Chodór z Ponidziańskiego  Stowarzyszenia  „Tukidydes” trasa biegu liczy 1963 metrów. Jak dodaje, będzie to bieg przełajowy, a meta zlokalizowana jest przed odtworzonym Krzyżem Powstania Styczniowego w Wólce Bosowskiej. Po zakończonym biegu na mecie na każdego uczestnika będzie czekała wojskowa grochówka z kuchni polowej. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym odbędzie się 1 marca. Start o godzinie 12. Pierwsze 200 osób otrzyma  atrakcyjny pakiet startowy na który składa się min.: koszulka, opaska na głowę, torba oraz pamiątkowy medal. Pamiątkowy medal wręczony będzie po zakończeniu biegu.

PROGRAM:

godz. 9.30 – rozpoczęcie wydawania pakietów startowych i zapisy na wolne miejsca,

godz. 11:45 – zakończenie wydawania pakietów startowych i zapisy na wolne miejsca,

godz. 11.45 – przygotowanie do startu,

godz. 12.00 – start biegu,

godz. 13.30 – przybycie na metę ostatnich uczestników biegu

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

JĘDRZEJÓW

Niedziela, 1 marca. Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- godz. 11.00: biegi dla dzieci  na dystansach 600-1200 m

- godz. 11.30: bieg na dystansie 1963 m

- godz. 12.00: bieg na dystansie 5 i 10 km

Trasy biegu wyznaczone zostały po leśnych drogach i ścieżkach (centrum zawodów, start i meta zlokalizowane będą w lesie Gaj - na polanie na której znajdowała się leśniczówka „Gaj”  - płd.-zach. skraj lasu, dojazd od miejscowości Sudół). Całkowity dochód z biegu przeznaczony zostanie na pomoc dla niepełnosprawnej dwuletniej Jagody Stradomskiej, która urodziła się bez rączek. Organizatorem biegu są Stowarzyszenie Kibiców KS Naprzód Jędrzejów „Wiara Miasta Zegara” i Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy Nadir.

POWIAT OPATOWSKI

OPATÓW

O godzinie 18:00 na opatowskim Rynku oddany zostanie hołd Żołnierzom Wyklętym. W programie wystąpienie burmistrza Opatowa Grzegorza Gajewskiego oraz wystąpienia innych gości. Zaplanowano apel poległych. Na zakończenie złożone zostaną kwiaty i znicze przed pomnikiem mjr Ludwika Topora Zwierzdowskiego.

POWIAT OSTROWIECKI

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

1 marca w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowany zostanie Bieg Tropem Wilczym. W niedzielę na terenie kompleksu leśnego w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin zaplanowano szereg atrakcji. Odbędą się biegi: honorowy 1963 m, który rozpocznie się o 11:30,  bieg na 10 km oraz marsz nordic walkig rozpoczną się o godzinie 12:00. Biuro zawodów czynne będzie od godziny 7:30. Atrakcje przygotują także różne jednostki wojskowe z terenu regionu. Od 10:00 do 10:15 pokaz patrolu rozminowywania, od 10:30 do 11:00 szkolenie z ratownictwa medycznego, od 12:00 do 14:00 pokazy wojskowe. Ponadto wystawione zostaną sprzęty używane przez wojsko, np. drony. Patronem tegorocznego biegu jest rotmistrz Witold Pilecki.

POWIAT PIŃCZOWSKI

CHROBERZ

Biegacze uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych także w Chrobrzu. Uczestnicy punktualnie o godzinie 12 wystartują sprzed Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu. Trasa będzie liczyć symboliczne 1963 metry i prowadzić po terenie parku.

POWIAT SKARŻYSKI

SKARŻYSKO-KAMIENNA

W Skarżysku uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych będą połączone z Biegiem Tropem Wilczym. W tym roku odbędzie się na osiedlu Bór. Trasa, jak w całej Polsce, symboliczna na 1963 metry i bieg główny na 6 kilometrów. Dodatkowo będą zbierane pieniądze na leczenie chorej dziewczynki ze Skarżyska, Gosi Jamroz. Dodatkowo organizatorzy przygotowali konkursy dla dzieci o tematyce związanej z podziemiem niepodległościowym, będzie grochówka i okazja do spotkania w rodzinnym gronie. Start biegu o godz. 13, biuro zawodów będzie czynne dwie godziny wcześniej.

POWIAT STARACHOWICKI

STARACHOWICE

W niedzielę, 1 marca, o godz. 11:30 w kościele Świętej Trójcy odprawiona zostanie msza święta w intencji „Żołnierzy Niezłomnych”, którzy oddali swe życie za Ojczyznę. Zbiórka pocztów sztandarowych 15 minut przed mszą. O godz. 12:00 sprzed Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wyruszy Bieg Tropem Wilczym. Symboliczny dystans 1963 metry i bieg główny na 10 kilometrów rozpoczną się wspólnie. Trasa została wyznaczone ulicą Szkolną, Batalionów Chłopskich i drogami leśnymi.

POWIAT SANDOMIERSKI

SANDOMIERZ

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbędą się w niedzielę, 1 marca.  O godzinie 10 w kościele św. Józefa rozpocznie się msza w ich intencji, następnie zebrani przejdą na cmentarz katedralny, gdzie przy mogile ppłk Antoniego Wiktorowskiego ps. „Kruk” odbędzie się część patriotyczna. Ppłk Wiktorowski był komendantem obwodu AK  Sandomierz. W czasie akcji „Burza” dowodził 2. Pułkiem Piechoty Legionów.

POWIAT STASZOWSKI

STASZÓW

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbędą się 6 marca w Staszowskim  Ośrodku Kultury. Placówka wraz z kieleckim oddziałem IPN organizuje wystawę „Zapomniane ogniwo”. Ekspozycja przedstawia działalność młodzieżowej konspiracji antykomunistycznej  na terenie województwa świętokrzyskiego. Bohaterami wystawy są młodzi ludzie, którzy  pomimo prześladowań i komunistycznego terroru nie wahali się podjąć próby oporu. Wielu z nich zapłaciło za to własnym życiem lub długoletnimi wyrokami więzienia. Wystawa zostanie otwarta o godzinie 11 natomiast o godzinie 17 jej zwiedzanie będzie połączone z wykładem  przedstawiciela IPN. Ekspozycja będzie w Staszowie do końca marca.

POWIAT WŁOSZCZOWSKI

WŁOSZCZOWA

1 marca we Włoszczowie odbędzie się uroczystość odsłonięcia obelisku i tablicy poświęconej mieszkańcom ziemi włoszczowskiej poległym w walkach o niepodległość oraz pomordowanym i więzionym w okresie stalinowskiego terroru w latach 1945-1956. Będzie to już trzeci kamień-obelisk w mieście. Kamienne głazy z tablicami upamiętniają odzyskanie niepodległości (na Placu Konstytucji przed urzędem gminy) oraz posła i wicepremiera Przemysława Gosiewskiego (stacja Włoszczowa Północ). Ten obelisk stanie przed Starostwem Powiatowym we Włoszczowie, które koordynowało prace komitetu budowy obelisku. Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego po 1945 r. na Ziemi Włoszczowskiej powstał w maju ubiegłego roku.

Program uroczystości:

godz. 12.00 - Msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Włoszczowie w intencji mieszkańców ziemi włoszczowskiej poległych w walkach o niepodległość oraz pomordowanych i więzionych w okresie sowieckiej okupacji i komunistycznego zniewolenia w latach 1945-1956

godz. 13.20 - Poświęcenie i odsłonięcie obelisku i tablicy pamiątkowej przed budynkiem Starostwa Powiatowego we Włoszczowie, złożenie kwiatów, spotkanie w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie (sala 110)

Na uroczystość zapraszają: Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego po 1945 r. na Ziemi Włoszczowskiej, Zarząd Powiatu Włoszczowskiego i Przewodniczący Rady Powiatu Włoszczowskiego.

DOBROMIERZ, GMINA KLUCZEWSKO

Bieg Tropem Wilczym, Od godz. 9.30 rejestracja, wydawanie pakietów startowych (sala gimnastyczna); godz. 9:30-11 wystawy i pokazy okolicznościowe, godz. 11 - uroczyste zasadzenie Dębu Pamięci przypominającego rotmistrza dyplomowanego kawalerii Stanisława Kuczyńskiego-Iskandera Beja zamordowanego przez Sowietów; godz. 11.15 przygotowanie do startu, godz. 11:30 wspólna rozgrzewka; godz. 11:40 Kids Run; godz. 11:50 bieg 400 m; godz. 12 start do biegu rodzinnego 1963 m i nordic walking; godz. 12:30 bieg 10 km; godz. 12:35 bieg 5 km i militarny 5 km; godz. 12:40 bieg 800 m; godz. 14 przybycie na metę ostatnich uczestników biegów; godz. 14.30 dekoracja zwycięzców biegów i zakończenie imprezy.

Godz. 17.30, sala gimnastyczna szkoły monodram pt. Melduje Tobie Polsko w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego opowiadający o rotmistrzu Pileckim.

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Kinie „Muza”

W hołdzie żołnierzom niezłomnym, 1 marca o godz. 11.00,  włoszczowskie kino „Muza” pokaże film Konrada Łęckiego „Wyklęty”. To film o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego i ich walkach o przyszłość Polski z władzą ludową po drugiej wojnie światowej. Wyreżyserował go kielczanin, Konrad Łęcki. Zdjęcia prawie w całości powstawały w regionie świętokrzyskim i w Kielcach. Ekipa filmowa realizowała zdjęcia także na Świętym Krzyżu, w Świętej Katarzynie, na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, w rezerwacie w Stradowie na Ponidziu, w Stąporkowie, czy w zrujnowanym pałacu w Śladkowie Dużym. Cena biletu - 10 zł.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama