W hołdzie bohaterom. We Włoszczowie dziś odsłonięcie obelisku i tablicy pamiątkowej

Data publikacji: 01.03.2020 07:39
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.10.2017 Włoszczowa. Starostwo powiatowe

18.10.2017 Włoszczowa. Starostwo powiatowe
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przed budynkiem Starostwa Powiatowego we Włoszczowie odsłonięte zostaną obelisk oraz tablica pamiątkowa poświęcone mieszkańcom ziemi włoszczowskiej poległym w walkach o niepodległość oraz pomordowanym i więzionym w okresie stalinowskiego terroru w latach 1945-1956. Uroczystości poprzedzi o godzinie 12.00 msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Jak mówi Łukasz Karpiński, wicestarosta włoszczowski - głównym inicjatorem powstania obelisku był Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego po 1945 roku na Ziemi Włoszczowskiej. W pierwszej wersji społeczny komitet chciał, aby we Włoszczowie stanął pomnik, jednak po spotkaniach z przedstawicielami kieleckiej delegatury IPN podjęta została decyzja, że powstanie w latach późniejszych.

- Cały czas komitet pracuje nad listą osób, które były represjonowane, prześladowane i mordowane przez UB na terenie powiatu włoszczowskiego. Dziś na liście jest 30 nazwisk. Została ona wysłana do IPN w celu ich zweryfikowania. Są plany, aby po weryfikacji nazwisk powstała publikacja oraz pomnik, na którym umieszczone zostaną nazwiska i pseudonimy tych osób - dodaje wicestarosta.     

Będzie to już trzeci obelisk w mieście. Kamienne głazy z tablicami upamiętniają odzyskanie niepodległości (na Placu Konstytucji przed urzędem gminy) oraz posła i wicepremiera Przemysława Gosiewskiego (stacja Włoszczowa Północ).

Dzisiejsze uroczystości zakończy spotkanie z mieszkańcami w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

godz. 12.00 - Msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Włoszczowie w intencji mieszkańców ziemi włoszczowskiej poległych w walkach o niepodległość oraz pomordowanych i więzionych w okresie sowieckiej okupacji i komunistycznego zniewolenia w latach 1945-1956.

godz. 13.20 - Poświęcenie i odsłonięcie obelisku i tablicy pamiątkowej przed budynkiem Starostwa Powiatowego we Włoszczowie, złożenie kwiatów, spotkanie w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie (sala 110).

Tagi do tego wpisu
Reklama