Monodram, który wzrusza i uczy historii

Data publikacji: 01.03.2020 22:10
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Kultura
01.03.2020. Dobromierz. Uroczystości z okazji Narodowego Dnia  Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Monodram

01.03.2020. Dobromierz. Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Monodram "Melduje Tobie Polsko" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego (na zdjęciu) opowiadający o rotmistrzu Witoldzie Pileckim
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Monodram "Melduje Tobie Polsko" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego opowiadający o rotmistrzu Witoldzie Pileckim zakończył uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dobromierzu w gminie Kluczewsko.

Monodram oparty jest na zapiskach i meldunku rotmistrza Pileckiego, po ucieczce z Auschwitz. W trakcie spektaklu, aktorowi towarzyszyło tylko światło, dźwięk i kilka przedmiotów.

- Wszystko po to, aby jak najdobitniej przekazać historię życia wielkiego człowieka Witolda Pileckiego – podkreślał aktor Przemysław Tejkowski. Jak powiedział, Pilecki to symbol i zwierciadło, w którym wszyscy wyklęci mogą się przeglądać. To człowiek, który poświecił się dla innego człowieka i Ojczyzny, dlatego o kimś takim warto grać.

Jak dodał, od 2015 spektakl zagrał już kilkadziesiąt razy i największym sukcesem jest to, że  monodram z przekazem dociera do ludzi młodych, którzy oglądają go w skupieniu. W podziękowaniu za monodram Przemysław Tejkowski od lokalnej społeczności otrzymał szablę ułańską.    

Jak się okazało, monodram zrobił ogromne wrażenie na widzach, którzy tłumnie przybyli do szkoły w Dobromierzu, aby posłuchać historii rotmistrza Pileckiego. Jak mówili, monodram wzruszał i powodował dreszcze emocji. Mieszkańcy podkreślali, że wymowny przekaz aktora na pewno pozwolił lepiej zrozumieć historię rotmistrza i wczuć się w tamte lata.

Jak powiedział Robert Dzierzgwa, dyrektor Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Dobromierzu,  monodram o rotmistrzu Pileckim był pięknym zwieńczeniem Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dobromierzu, tym bardziej, że rano biegano Tropem Wilczym dla rotmistrza Pileckiego. Jak dodał, bardzo ważne jest to, że monodram obejrzało bardzo dużo osób, obok uczniów szkoły, nauczyciele oraz społeczność Dobromierza, która niejednokrotnie wspominała historię swoich rodzin. W bardzo godny sposób uczciliśmy w Dobromierzu dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – podkreślił dyrektor.

Przed rozpoczęciem monodramu prezes Radia Kielce, Janusz Knap z rąk wójta gminy Kluczewsko Rafała Pałki oraz Roberta Dzierzgwy, dyrektora Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Dobromierzu  otrzymał pamiątkowy grawerton w podziękowaniu za pomoc przy realizacji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz wystawienie monodramu o rotmistrzu Pileckim.

Reklama