Co można zrobić z odpadów

Data publikacji: 02.03.2020 13:12
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.03.2020. Kielce. Konkurs plastyczny „Recykling Na Miarę - Alarm dla Ziemi”

02.03.2020. Kielce. Konkurs plastyczny „Recykling Na Miarę - Alarm dla Ziemi”
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Zamiast wyrzucać odpady do kosza, przetwarzają je na dzieła plastyczne. Uczniowie ze szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego ogłosili „Alarm dla Ziemi”, biorąc udział w konkursie plastycznym promującym zachowania proekologiczne.

Przedsięwzięcie jest realizowane po raz czwarty przez Fundację Vive Serce Dzieciom i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych imienia Józefa Szermentowskiego w Kielcach.

- Zainspirowała nas w tym roku Greta Thunberg, 17-letnia dziewczyna, która wzywa cały świat do tego, by się opamiętać i zadbać o środowisko - mówi Grażyna Jarosz, prezes fundacji.

- Musimy uczulać młodych ludzi na to, że za chwilę ten świat może zginąć - zaznacza prezes fundacji.

W zmaganiach uczestniczą uczniowie z 30 placówek z całego regionu.

- Wyzwaniem jest nie tylko temat, lecz także technika przygotowania pracy - mówi Małgorzata Surma, wicedyrektor kieleckiego „Plastyka”.

Podkreśla, że do dyspozycji uczniów są trzy surowce: papier, plastik i tekstylia. Prace tematyczne powstają pod okiem nauczycieli w siedmiu pracowniach.

„Ryby i ptaki” - nad takim zagadnieniem pochyliły się uczennice z Katolickiej Szkoły Podstawowej imienia św. Stanisława Kostki.

- Bardzo spodobała mi się technika, by rybę przygotować z powyginanego drucika i torebki plastikowej. Ta ostatnia sprawia, że rybie łuski lśnią - mówi Maja.

Uczestnicy konkursu podkreślają, że o środowisko należy dbać na co dzień poprzez wyrobienie prostych nawyków jak choćby używania np. butelek z filtrem zamiast jednorazowych plastikowych czy też kąpiele pod prysznicem zamiast w wannie.

- Mówimy o tym, że trzeba dbać o naszą ziemię i dzięki takiej inicjatywie promujemy określone postawy i zachowania wśród młodych ludzi - ocenia wicemarszałek Renata Janik.

Wskazuje, że dziś mamy problem zarówno z powietrzem, jak i z wodą i za kilka lat może dojść do sytuacji, że woda będzie towarem limitowanym. Wicemarszałek podkreśla, że każde przedsięwzięcie promujące ochronę środowiska jest cenne.

Prace uczniów będzie można oglądać w zakładzie utylizacji odpadów w Promniku.

Reklama