Od marca szybszy dostęp do lekarzy specjalistów

Data publikacji: 02.03.2020 14:25
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Pacjenci, którzy po raz pierwszy będą chcieli skorzystać z pomocy kardiologa, neurologa, ortopedy i endokrynologa będą przyjęci bez kolejki. Od 1 marca Narodowy Fundusz Zdrowia zniósł limity w przyjęciach do tych lekarzy.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, chodzi o to by chorzy jak najszybciej mogli skorzystać z porady specjalisty i rozpocząć leczenie.

- Chodzi o to, by w przypadku gdy lekarz z podstawowej opieki medycznej wyczerpie już swoje możliwości, skierował pacjenta do specjalisty. Wówczas chory zostanie dokładnie zdiagnozowany, a następnie będzie miał zaproponowaną terapię - dodała Beata Szczepanek.

Dariusz Saletra, dyrektor Centrum Medycznego Artimed PZU Zdrowie w Kielcach informuje, że placówce, udało się tak przeorganizować grafik lekarzy, że osoby które będą się zgłaszać po raz pierwszy faktycznie będą przyjmowane jeszcze tego samego dnia.

- Pacjenci, którzy byli zapisani wcześniej na wizytę zostaną przyjęci zgodnie z terminem. Wydłużyliśmy także czas pracy lekarzy, by mogli przyjąć wszystkich pacjentów, którzy zgłoszą się pierwszy raz. W naszym przypadku jest to ortopeda i neurolog, ponieważ na takie świadczenia mamy podpisany kontrakt z NFZ. Problem może być wtedy, kiedy pacjent będzie miał wizytę kontrolną, ponieważ tu rzeczywiście grafiki mamy wypełnione - dodał Dariusz Saletra.

W tym roku na wizytę u kardiologa, neurologa, ortopedy i endokrynologa Narodowy Fundusz Zdrowia wyda dodatkowe 300 mln zł.

Jak informowaliśmy, w kwietnia ubiegłego roku zostały zniesione limity na badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz na operacje usunięcia zaćmy. Dzięki temu liczba badań rezonansem magnetycznym wzrosła o 30 proc.

Podobne wiadomości
Reklama