Nowy oddział w szpitalu w Morawicy. Pierwszy taki w regionie

Data publikacji: 03.03.2020 11:42
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii
Morawica. 28.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy uruchomiono pierwszy w regionie oddział psychiatrii sądowej.

- Będą tam przebywały osoby, które na podstawie opinii biegłego zostały skierowane na leczenie psychiatryczne w oddziale zamkniętym - informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Po konsultacjach z dyrekcją szpitala w Morawicy ogłosiliśmy konkurs na powstanie w naszym regionie oddziału psychiatrii sądowej. W ramach postępowania konkursowego sprawdziliśmy ofertę pod względem formalno-prawnym oraz  warunki lokalowe w lecznicy - dodała rzecznik świętokrzyskiego NFZ.

Beata Matulińska, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy, informuje, że oddział psychiatrii sądowej liczy 50 łóżek, a długość pobytu pacjenta w szpitalu zależy od  stanu zdrowia psychicznego.

- Długość hospitalizacji jest sprawą bardzo indywidualną. Od odsiadywania wyroków w zakładach karnych różni się to tym, że tu nie ma z góry określonego czasu. Podstawowym kryterium przedłużania pobytu na oddziale psychiatrii sądowej jest prawdopodobieństwo ponownego popełnienia czynu - dodała Beata Matulińska.

Na prowadzenie oddziału psychiatrii sądowej w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy do końca tego roku Narodowy Fundusz Zdrowia zabezpieczył 4 mln 300 tys. zł.

Reklama