Prezydent RP: zależy mi, aby chęciński zamek był na liście Pomników Historii [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 04.03.2020 16:55 / Data aktualizacji: 04.03.2020 18:04
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.03.2020 Chęciny. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami

04.03.2020 Chęciny. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Chcemy, żeby mieszkańcy małych miasteczek żyli godnie i bezpiecznie, mieli sprawną komunikację i pracę - mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Chęcin.

Prezydenta powitali lider świętokrzyskich struktur PiS Krzysztof Lipiec i gospodarz miejsca, burmistrz Robert Jaworski. Burmistrz podkreślił, że to historyczny moment dla miasta, ponieważ po raz pierwszy odwiedził je urzędujący prezydent. W swoim przemówieniu Andrzej Duda podkreślił, że Chęciny są miejscem wyjątkowym, znanym z zamku i ważnych wydarzeń w dziejach kraju.

- Zamek to znak świetności dawnej Rzeczpospolitej, która była scalana, o którą zabiegał król Władysław Łokietek. Dokładnie 700 lat temu zdobył on koronę Królestwa Polskiego. Bardzo się cieszę, że świętujecie to wydarzenie i pamiętacie o człowieku, który wierzył w odbudowę i stworzenie silnego państwa polskiego. To tu zwołał on pierwszy zjazd ziem polskich, uznany za początek polskiego parlamentaryzmu, a zatem Chęciny odegrały w naszej historii bardzo ważną rolę - mówił prezydent.

Dodał, że zależy mu na tym, aby chęciński zamek został jak najszybciej wpisany na listę Pomników Historii.

- Obiecuję, że będę rozmawiał na ten temat z  panem premierem Glińskim. Jak tylko te dokumenty związane z państwa wnioskiem znajdą się w Pałacu Prezydenckim, decyzja w tej sprawie niezwłocznie zostanie wydana i burmistrz będzie mógł odebrać zaświadczenie o wpisie na tę listę - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zauważył, że Chęciny są miastem zadbanym i przyjaznym dla turystów, także zagranicznych. Podkreślił, że jego celem, aby niewielkie miasta, jak Chęciny, były miejscami w których dobrze się żyje, i które warto wybierać do zamieszkania. Dodał, że zależy mu, aby były dobre połączenia komunikacyjne, żłobki, szerokopasmowy Internet i dostęp do nowoczesnych środków komunikacji.

- To jest ważne zadanie, żeby były dostrzegane mniejsze obszary naszego kraju: miasteczka i wsie, żeby ich mieszkańcy nie mówili ze wstydem, że żyją na prowincji, gdzie nie ma warunków do dobrego i wygodnego życia - podkreślał prezydent.

 Andrzej Duda podkreślił, że na potrzeby komunikacyjne mieszkańców wschodniej Polski ma odpowiedzieć m.in. Via Carpatia, łącząca m.in. Litwę ze Słowacją i Polską. Budowane będą od niej rozgałęzienia do różnych miast i miasteczek.

Prezydent zaznaczył, że zależy mu na tym, żeby Polska się równo rozwijała.

- Świętokrzyskie cierpiało w wielu miejscach. Po przemianach na początku lat 90., gdy zlikwidowano wiele zakładów pracy, mniejsze miejscowości wiele straciły. Zlikwidowano połączenia, dlatego chcemy przywrócić komunikację autobusową i kolejową do tych miejscowości - mówił prezydent.

Podkreślił, że dzięki programowi Kolej Plus uda się przywrócić połączenia do miejscowości, w których je zlikwidowano. Nowoczesne pociągi mają być konkurencyjne wobec innych  środków komunikacji, tak, jak ma to miejsce w zamożnych i rozwiniętych krajach.

Prezydent odniósł się także do potwierdzenia pierwszego w Polsce przypadku zarażenia koronawirusem. Andrzej Duda uspokajał mieszkańców Chęcin, zaznaczając, że Polska jest przygotowana na ewentualną walkę z wirusem.

RELACJA NA ŻYWO Z WIZYTY ANDRZEJA DUDY W CHĘCINACH

Reklama