Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą program Kolej Plus

Data publikacji: 04.03.2020 16:07
Autor: Michał Kita , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
04.03.2020. Końskie. Dworzec kolejowy. Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na zdjęciu: Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury, Andrzej Duda - prezydent RP

04.03.2020. Końskie. Dworzec kolejowy. Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na zdjęciu: Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury, Andrzej Duda - prezydent RP
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Na peronie dworca kolejowego w Końskich prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, która wprowadza Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej Plus. Nowela ma też przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.

- Jest program Kolej Plus i jest ustawa, dzięki której ten program będzie mógł być wdrażany. (...) Rusza program Kolej Plus, także tutaj Końskich - powiedział prezydent Duda. - Cieszę się, że jesteśmy w województwie świętokrzyskim i właśnie tutaj czynimy pierwsze kroki aby wykluczenie komunikacyjne tego miasta wymazać raz na zawsze z mapy rysując na powrót linię kolejową - dodał prezydent.

Prezydent powiedział, że wartość programu Kolej Plus do roku 2028 wyniesie 6,5 mld zł.

- Mam nadzieję, że wiele miast dzięki temu odzyska swoje możliwości, a przede wszystkim wielu ludzi odzyska swoje możliwości komunikacyjne. Co najmniej 20 miast średniej wielkości, powyżej 10 tyś. mieszkańców otrzyma połączenia kolejowe, których do tej pory nie miało. Jest to mam nadzieje kierunek (...) w którym mam nadzieję, że nadal będziemy podążali - stwierdził prezydent.

Andrzej Duda dodał, że rząd rozpoczął proces odwracania niebezpiecznych zjawisk komunikacyjnych. Zapewniał, że rząd przywróci linię kolejową w Końskich i dworzec, którego okna zabite są dzisiaj blachą, a mieszkańcy nie mogą z niego korzystać. Zmieni się to dzięki programowi Kolej Plus. Jak zauważył, dzięki ustawie możliwe będzie przywrócenie działalności dworca kolejowego w Końskich, odtworzenie połączeń i likwidacja wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców regionu.

Jak wcześniej zapowiedział resort infrastruktury, dzięki nowym przepisom w początkowym etapie przywrócone zostaną połączenia kolejowe do 20 miejscowości, między innymi do Jastrzębia-Zdroju, Sokołowa Podlaskiego czy Włodawy.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że jeszcze 11 lat temu mieszkańcy Końskich korzystali z peronu PKP. Mówił, że to miejsce tętniło wtedy życiem, ale na skutek decyzji poprzedniej władzy doprowadzono do wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców nie tylko Końskich, ale także innych podobnych miejscowości. - Linie kolejowe nie są  zelektryfikowane, a czas przejazdu koleją nie jest konkurencyjny do transportu samochodowego - mówił.

Minister przypomniał, że z wykluczeniem komunikacyjnym rząd walczy realizując programy budowy stu obwodnic, dofinansowania budowy dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych czy dopłacając do przewozów autobusowych.

Słowa prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Andrzeja Adamczyka zostały entuzjastycznie przyjęte przez mieszkańców, którzy licznie zgromadzili się w okolicach dworca PKP.

W Końskich Andrzej Duda złożył także wieńce przed tablicą upamiętniającą ofiary terroru komunistycznego.

Reklama