Blisko pół miliona złotych na renowację kaplicy bł. Wincentego Kadłubka

Data publikacji: 04.03.2020 18:51
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Archiopactwo Cystersów. Relikwie bł. Wincentego Kadłubka

Archiopactwo Cystersów. Relikwie bł. Wincentego Kadłubka
Jędrzejów. 12.09.2017 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało 450 tys. zł na zakończenie prac renowacyjnych w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka.

Jak mówi ojciec Bruno Paterewicz, przeor klasztoru, dzięki ministerialnemu wsparciu uda się dokończyć trwające od dwóch lat prace renowacyjne. Odrestaurowane będą XVIII-wieczne freski, autorstwa Andrzeja Radwańskiego znajdujące się na ścianach bocznych kaplicy. Przeprowadzony zostanie także remont XVIII-wiecznej posadzki.  

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ dzięki tej dotacji, dzięki życzliwości i dobrym słowom   starcza nam sił, by pracować na rzecz odnowy klasztoru - podkreślał przeor Paterewicz.

Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek mówi, że Jędrzejów ma wielkie szczęście, iż ma takich mnichów, którzy starają się dziedzictwo zachować dla kolejnych pokoleń.

- Cieszy, że znów płyną pieniądze rządowe do najstarszego opactwa cysterskiego w Polsce, do Sanktuarium Mistrza Wincentego. Gmina również zamierza przekazać 20 tys. złotych na renowację ołtarza w nawie północnej kościoła klasztornego. Trzeba się cieszyć z tego, co się dzieje w klasztorze. To wszystko na chwałę Boga i dla chwały Jędrzejowa - podkreśla włodarz Jędrzejowa.

Klasztor Cystersów w Jędrzejowie złożył również drugi wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę 610 tys. zł dotyczący kontynuacji prac przy barokowej dzwonnicy, położenie tynku na murze klasztornym od strony północnej oraz odnowienie bramy do ogrodu klasztornego, która kiedyś była bramą główną i prowadziła do Klasztoru Cystersów w Jędrzejowie.

Przypomnijmy, w roku ubiegłym w Klasztorze Cystersów w Jędrzejowie wykonano prace renowacyjno-konserwatorskie za prawie 2 mln zł. W ramach drugiego etapu renowacji w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka odnowiono pod kopułą XVIII-wieczne freski, Andrzeja Radwańskiego, cztery kamienne rzeźby Aniołów adorujących, relikwie bł. Kadłubka oraz ołtarz.

Ponadto w kaplicy odrestaurowana została krata regencyjna z około 1730 roku. Zakończył się też drugi etap modernizacji barokowej dzwonnicy. Poprawiona została elewacja oraz tynki. W ub. roku przeprowadzono też kapitalny remont elewacji budynku klasztoru, w którym mieszkają zakonnicy. Klasztor otrzymał też 250 tys. złotych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na odnowienie Ołtarza Bożego Miłosierdzia.

Reklama