To barbarzyństwo. Mieszkańcy Jędrzejowa sprzeciwiają się wycince drzew

Data publikacji: 05.03.2020 15:56
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.03.2020 Jędrzejów. Budowa Centrum Odpraw Pasażerów

05.03.2020 Jędrzejów. Budowa Centrum Odpraw Pasażerów
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Część mieszkańców Jędrzejowa sprzeciwia się wycince zieleni związanej z budową nowego dworca autobusowego. Firma która realizuje projekt rozpoczęła prace od wycinki drzew i krzewów. W sumie ma zostać usuniętych około 80 roślin.

To nie spodobało się niektórym mieszkańcom Jędrzejowa. Jeden z mężczyzn nazwał wycinkę barbarzyństwem, które negatywnie wpłynie na ptactwo. Wielu mieszkańców miasta twierdzi natomiast, że w tym przypadku od starych drzew ważniejsza jest inwestycja, która od lat jest potrzebna i wyczekiwana.

Jak podkreśla Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa wycinka drzew była konieczna, aby inwestycja mogła być w ogóle realizowana. Drzewa rosły na rondzie przed dworcem PKP, gdzie mają powstać zatoki autobusowe, poczekania i całe centrum.

- Wycięte zostały stare topole, które były bardzo kruche. W ich miejsce mają zostać zasadzone m.in. klony i jarząb. W sumie w miejsce wyciętych 79 drzew zasadzonych będzie ponad 100 drzew - zapewnia burmistrz Piszczek.

Marek Bielecki, kierownik budowy, generalnego wykonawcy firmy Tigma Bud dodaje że wycinka była konieczna ze względu na bezpieczeństwo. Prace przygotowawcze obejmują także demontaż istniejącego uzbrojenia oraz postawienie ogrodzenia i zaplecza socjalnego.  

- Wycięcie drzew i krzewów było koniecznością, ponieważ znajdowały się one w miejscach, gdzie projektowane są parkingi, drogi, parkingi - podkreśla kierownik budowy.

Prace zasadnicze związane związane z budową Centrum Odpraw Pasażerów powinny rozpocząć się za półtora tygodnia. Centrum ma powstać przy ulicy Kolejowej na terenach pomiędzy dworcem kolejowym, budynkiem poczty i marketem. Inwestycja będzie kosztować 7,4 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 4,4 mln zł. Centrum Odpraw Pasażerów ma zostać wybudowane do połowy czerwca 2021 roku.

Reklama