Dzięki dotacji, kaplica wreszcie doczeka się renowacji

Data publikacji: 05.03.2020 18:36
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Drewniana kaplica z 1915 roku znajduje się w części wojennej Cmentarza Klasztornego

Jędrzejów. Drewniana kaplica z 1915 roku znajduje się w części wojennej Cmentarza Klasztornego
Jędrzejów / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Gmina Jędrzejów otrzymała 180 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacja będzie przeznaczona na odbudowę kaplicy austro-węgierskiej z 1915 roku oraz renowację krzyży nagrobnych żołnierzy z I wojny światowej. Obiekty te znajdują się na Cmentarzu Klasztornym.

Od 8 lat kwesty na rzecz ratowania zabytkowej kaplicy odbywają się 1 i 2 listopada. Organizuje je Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe. W tym czasie udało się zebrać ponad 37 tys. zł. Prezes towarzystwa prof. Krzysztof Ślusarek podkreśla, że pieniądze z ministerstwa to znacząca suma.

Jak powiedział, kaplica jest w złym stanie, grozi zawaleniem. Dlatego już najwyższa pora, aby przeprowadzić jej renowację. Dzięki dotacji, będzie to możliwe - zaznacza. Jak dodał, kwesty na rzecz ratowania kaplicy oczywiście były bardzo ważne. Ofiarność ludzi była duża, ale zebrane kwoty były zbyt małe, aby rozpocząć prace.

- Podczas jednej kwesty udawało się zgromadzić od 5 do 7 tys. zł. Takich kwest musielibyśmy zorganizować bardzo dużo, aby zebrać całą potrzebną na renowację kwotę. Dlatego dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest bardzo ważna, ponieważ w krótkim czasie pozwoli przeprowadzić renowację kaplicy – podkreśla prof. Ślusarek.

Także burmistrz Marcin Piszczek uważa, że pieniądze, jakie udało się pozyskać dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to jedyna szansa na w miarę szybkie przeprowadzenie renowacji zabytkowej cmentarnej kaplicy.

Ojciec Bruno Paterewicz, przeor klasztoru ojców Cystersów w Jędrzejowie podkreśla, że kaplica jest częścią kwatery wojennej, która chroniona jest przez świętokrzyskiego konserwatora zabytków.

- To jedyna dominanta, która skupia wzrok i uwagę na Cmentarzu Klasztornym, tym bardziej że znajduje się tuz przy wejściu na nekropolię. Dlatego bardzo się cieszymy, że starania Jędrzejowskiego Towarzystwo Kulturalno-Naukowego, burmistrza oraz gminy znalazły tak szczęśliwy finał w postaci tej dotacji – dodaje przeor.  

Kaplica na Cmentarzu Klasztornym w Jędrzejowie zbudowana została w 1915 roku, kiedy to w sąsiedztwie Jędrzejowa trwały działania wojenne. W tym czasie powstał też cmentarz wojenny, na którym chowano żołnierzy. Po zakończeniu I wojny światowej w tym samym miejscu powstał cmentarz parafii błogosławionego Wincentego Kadłubka.

Reklama