Ważni urzędnicy starostwa w kwarantannie domowej

Data publikacji: 11.03.2020 14:47
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu Tomasz Pleban - zastępca starosty kieleckiego

Na zdjęciu Tomasz Pleban - zastępca starosty kieleckiego
Kielce. 16.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Pięcioro pracowników Starostwa Powiatowego w Kielcach, którzy w ostatnim czasie przebywali w Plauen w Niemczech, od dziś zostało objętych kwarantanną domową. Wśród tych osób jest Tomasz Pleban, wicestarosta powiatu kieleckiego oraz Cezary Majcher, członek zarządu powiatu.

Jak mówi wicestarosta, wraz z pozostałymi czteroma osobami przebywał u naszych zachodnich sąsiadów na wyjeździe służbowym. Niemcy nie były jeszcze wówczas na liście miejsc zagrożonych.

- W Plauen przebywaliśmy dwa dni, czyli w piątek i sobotę, a w niedzielę rano wyjechaliśmy do Polski. W poniedziałek nasz pobyt za granicą zgłosiliśmy do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Wówczas zadzwonił do mnie pracownik z tej instytucji i zapytał o stan zdrowia. Czułem się dobrze i tak przekazałem tej osobie. Poinformowano mnie, że jeżeli jednak wystąpiłaby u mnie wysoka gorączka, mam się zgłosić prosto na oddział zakaźny - opowiada wicestarosta.

- Natomiast dziś Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach wydała decyzję o zastosowaniu w przypadku wszystkich pięciu osób kwarantanny domowej - mówi Tomasz Pleban.

- Podstawą jest specustawa, więc uznałem że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie mam żadnych objawów zakażenia, czuję się dobrze. Jednak zawsze jest takie ryzyko, że mogę być zarażony koronawirusem, dlatego lepiej żebym faktycznie pozostał w domu. Mogę pracować zdalnie, jestem cały czas w kontakcie z pracownikami. Rząd wprowadza wiele zadań mających zapobiec rozprzestrzenianiu się tego wirusa. Nie wiemy na ile one są skuteczne, ale miejmy nadzieję, że ograniczą zasięg wirusa z Wuhan - dodał Tomasz Pleban.

Kwarantanna domowa pięciorga pracowników Starostwa Powiatowego w Kielcach potrwa do 20 marca.

Według danych Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach kwarantanną domową objętych jest 17 mieszkańców województwa świętokrzyskiego, a 360 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym.

Reklama