Trzy karetki wyłącznie dla zagrożonych

Data publikacji: 13.03.2020 11:46
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: ambulans służący wyłącznie do przewożenia osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem

Na zdjęciu: ambulans służący wyłącznie do przewożenia osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Trzy ambulanse służące wyłącznie do przewożenia osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, bądź już zarażonych ma do dyspozycji Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach.

Jak informuje Marta Solnica, dyrektor centrum, karetki rozlokowane są w Kielcach, Starachowicach i Pińczowie.

- Na ogół pacjent jest w dobrym stanie, więc wyjeżdża po niego sam kierowca, oczywiście odpowiednio do tego przygotowany i zawozi go na oddział zakaźny. Chciałabym zaapelować do społeczeństwa, by gdy ktoś składa do dyspozytora zgłoszenie o przyjazd karetki, przyznawał się, że miał jakikolwiek kontakt z osobą, która przebywała za granicą. Niestety były już takie przypadki, gdzie zostało to niepowiedziane - dodała Marta Solnica.

Zespół karetki pogotowia mający wezwanie do pacjenta, który może być zarażony koronawirusem jest odpowiednio zabezpieczony. Wyposażony jest w odpowiednie ubrania ochronne, maski i rękawiczki.

Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach dysponuje także jednym ambulansem, który w razie potrzeby będzie wyjeżdżał do pacjentów objętych kwarantanną, by pobrać od nich próbki do badań. Ta karetka będzie także służyła do przewozu materiału zakaźnego do sanepidu, dodała Marta Solnica.

- Pacjenci mogą być pewni, że karetka zawsze do nich przyjedzie, gdy będzie taka potrzeba. Natomiast prosimy, by nie dzwonić o przyjazd do rzeczy naprawdę banalnych, które nie wymagają zespołu ratunkowego. W tej chwili mamy wiele innych działań, które muszą być zabezpieczone, a zespoły ratunkowe często wyjeżdżają zupełnie niepotrzebnie do pacjentów, u których nie występuje stan zagrożenia zdrowia i życia - mówi dyrektor.

Jak dodaje Marta Solnica, gdyby zaistniała taka konieczność także więcej kartek transportowych może wozić pacjentów z podejrzeniem koronawirusa lub zakażonych.

W sumie Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach dysponuje 70 karetkami ratunkowymi i transportowymi.

Reklama