Nie żyje prof. Wojciech Rokita

Data publikacji: 18.03.2020 09:30 / Data aktualizacji: 18.03.2020 10:56
Autor: Iwona Murawska , Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Prof. Wojciech Rokita

Prof. Wojciech Rokita
Fot. Radio Kielce

Zmarł profesor Wojciech Rokita. Był trzecim pacjentem z regionu, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. Covid-19 nie był jednak bezpośrednią przyczyną jego śmierci.

Informację potwierdził również Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie.

- Dziś w godzinach porannych zmarł w naszym szpitalu pacjent zarażony koronawirusem. Chcę podkreślić, że bezpośrednią przyczyną śmierci nie było zakażenie. Odszedł nasz kolega, wspaniały człowiek, lekarz i nauczyciel akademicki. Z wielkim żalem wszyscy przyjęliśmy tę informację. Łączymy się w bólu z rodziną. Nie będziemy identyfikować pacjenta z oczywistych względów. Tak jak powiedziałem – był to wspaniały człowiek, bardzo dobry i ceniony lekarz przez wszystkich i wszystkich nas to bardzo dotknęło. Chcielibyśmy się powstrzymać od dalszych komentarzy i ograniczyć je do tego komunikatu. Tak, jak powiedziałem – w tym przypadku przyczyną śmierci nie było zakażenie koronawirusem – mówił dyrektor szpitala, Bartosz Stemplewski.

Profesor Wojciech Rokita miał wiele zasług dla świętokrzyskiej ginekologii. Od 2012 roku był konsultantem wojewódzkim ds. ginekologii i położnictwa. Kiedy obejmował funkcję, jakość opieki perinatalnej w naszym regionie była najgorsza w Polsce. Wtedy na 10 tys. porodów umierało prawie 100 noworodków. Działania profesora doprowadziły do tego, że w 2016 roku, przy podobnie liczbie porodów umieralność spadła ponad trzykrotnie.

Dzięki staraniom Wojciecha Rokity w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach został otwarty ośrodek diagnostyki perinatalnej oraz jeden z najlepszych w Polsce ośrodków echokardiografii płodowej. Także dzięki jego staraniom Klinika Ginekologii i Położnictwa w szpitalu na Czarnowie zyskała 3 stopień referencyjności, co oznacza, że leczone są tam najcięższe przypadki.

Profesor Wojciech Rokita kierował także Zakładem Profilaktyki w Ginekologii i Położnictwie na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W 2018 roku został wybrany na stanowisko prezesa-elekta Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Pod jego kierownictwem Klinika Ginekologii i Położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach otrzymała certyfikat akredytacyjny od Europejskiej Rady i Kolegium Położnictwa i Ginekologii. Przed Kielcami takim dokumentem wyróżniona została klinika w szpitalu w Berlinie, jedna z najlepszych w Europie.

Wojciech Rokita był absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. W 2012 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od 8 lat posiada tytuł profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Natomiast w 2015 roku zdał Państwowy Egzamin Specjalizacyjny, uzyskując specjalizację w dziedzinie perinatologii.

Jak informowaliśmy, w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u prof. Wojciecha Rokity, Wojewódzki Szpital Zespolony w niedzielę wydał specjalne oświadczenie. Poinformowano w nim, że od czasu powrotu z zagranicy nie miał kontaktu z pacjentami i współpracownikami w szpitalu. Dotyczy to również innych miejsc, w których miałby świadczyć pracę. Jak dodano, zakażony pracownik szpitala nie przebywał w kraju o wysokiej transmisji nowego koronawirusa.

Prof. Wojciech Rokita miał 54 lata.

Posłuchaj audycji Radia Kielce z udziałem prof. Wojciecha Rokity

Na Każdą Pogodę - Radiowe Rady - 15.02.2016

Na Każdą Pogodę - Radiowe Rady - 23.06.2014

Na Każdą Pogodę - Radiowe Rady - 16.09.2013

 

Opublikowany przez Radio Kielce Środa, 18 marca 2020

 

Reklama