Miliony dla szpitali na walkę z koronawirusem

Data publikacji: 20.03.2020 13:09
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.03.2020. Kielce. Na zdjęciu: Bogumiła Niziołek - dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Marek Bogusławski - wicemarszałek, Jacek Sułek - dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju

20.03.2020. Kielce. Na zdjęciu: Bogumiła Niziołek - dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Marek Bogusławski - wicemarszałek, Jacek Sułek - dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju
Fot. www.swietokrzyskie.pro

20 mln złotych trafi do szpitali podległych samorządowi województwa, a 13 mln złotych do szpitali powiatowych w regionie. To unijne fundusze, które władze województwa chcą przeznaczyć na walkę z koronawirusem.

- Pieniądze będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego - informuje Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Aby zabezpieczyć pieniądze dla szpitali, konieczne jest przeformułowanie dotychczasowych umów.

- Jeśli dostaniemy zgodę Komisji Europejskiej w poniedziałek, a wiele wskazuje na to, że tak się stanie, wtedy możemy od razu procedować aneksy. Spodziewamy się, że podpiszemy je zatem w przyszłym tygodniu i pod koniec tygodnia przekażemy fundusze placówkom - precyzuje dyrektor.

W pierwszej kolejności pieniądze zostaną przekazane do jednostek, z którymi urząd marszałkowski ma otwarte umowy na dofinansowanie. Oznacza to, że może zwiększyć kwotę dotacji i rozszerzyć zakres działań o walkę z koronawirusem. W takiej sytuacji są szpitale: wojewódzki w Kielcach, w Czerwonej Górze i szpital psychiatryczny w Morawicy.

- Otwarte umowy są też zawarte z wybranymi szpitalami powiatowymi. Władze województwa zamierzają tak przeformułować umowy, by ze wsparcia finansowego skorzystały jednak wszystkie lecznice powiatowe - podkreśla wicemarszałek Marek Bogusławski.

Dodatkowe środki zostaną przekazane na zakup niezbędnego sprzętu i materiałów. Będą to między innymi respiratory, aparaty RTG i USG, pompy infuzyjne, aparaty do znieczulenia, monitory funkcji życiowych, odzież ochronna oraz środki dezynfekujące i odkażające. Przewidziane są też niewielkie prace związane z przebudową pomieszczeń.

Bogumiła Niziołek, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia w urzędzie marszałkowskim zapewniła, że poza funduszami unijnymi, samorząd województwa przekazuje pieniądze z budżetu województwa na walkę z koronawirusem. W zeszłym tygodniu przekazano na ten cel ponad 4 mln złotych.

Reklama