Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne

Data publikacji: 09.05.2012 14:51
Kategoria: Wiadomości z regionu

Pięć mammobusów, czyli pojazdów, w których kobiety bezpłatnie mogą zbadać piersi, rozpoczęły pracę w województwie świętokrzyskim. W czwartek z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych skorzystać będą mogły mieszkanki Czajkowa w gminie Staszów, natomiast z mammografii kobiety ze Skarżyska - Kościelnego, Starachowic i miejscowości Brody w powiecie starachowickim, poinformowała nas  Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W piątek i w sobotę mobilne gabinety pojawią się w Staszowie, Pawłowie i Wąchocku, a w przyszłym tygodniu m.in. w Szewnej, Koniemłotach, Kurozwękach oraz w Busko - Zdroju.

Jak zaznacza Beata Szczepanek, te terminy mogą się jeszcze zmienić, dlatego szczegółowe informacje o pracy cytobusu i mammobusów powinny znajdować się w poszczególnych urzędach gmin.

Kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia nie muszą mieć skierowania na  badanie mammograficzne. Podobnie panie  w wieku 25 – 59, chcące skorzystać z badań cytologicznych. Natomiast pozostałe,   powinny mieć skierowanie  od lekarza.Iwona Murawska

Reklama