Kultura w czasie epidemii: odwołane spektakle, muzeum w sieci, remont

Data publikacji: 23.03.2020 18:44
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
23.03.2020. Kielce. Wojewódzki Dom Kultury. Prace przy budowie sceny dla tymczasowej siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego

23.03.2020. Kielce. Wojewódzki Dom Kultury. Prace przy budowie sceny dla tymczasowej siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Odwołane spektakle, koncerty i konkursy, zamknięte muzea. Tak dziś wyglądają instytucje kultury. Ale nie oznacza to, że pracownicy mają wolne. Wiele osób pracuje zdalnie, pojawiają się nowe inicjatywy na stronach internetowych i portalach społecznościowych, natomiast w Wojewódzkim Domu Kultury odbywa się remont.

Stan epidemii, który został wprowadzony w Polsce sprawił, że instytucje kultury zostały zamknięte do odwołania. Niemal dla wszystkich oznacza to zmianę planów. Z tym problemem mierzy się między innymi Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Jego dyrektor Michał Kotański, wyjaśnia, że wszystkie spektakle zostały zdjęte z afisza na czas nieokreślony.

- Próby również są zawieszone i nie wiemy, kiedy wrócimy do pracy. Jeżeli chodzi o administrację, to nie wszyscy przychodzą do pracy, tylko część załogi, która wykonuje prace, niezbędne do funkcjonowania teatru – mówi.

Pozostali pracują zdalnie. Natomiast aktorzy mają wolne, ale to akurat ich nie cieszy, ponieważ brak pracy, oznacza brak zarobku.

- Jest podstawowa pensja, która nie jest za wysoka i do tej podstawowej pensji jest doliczana część, którą otrzymują za granie każdego spektaklu. No niestety ten stan, który mamy odbije się na finansach aktorów. Sprawdzamy możliwości, czy możemy im to jakoś zrekompensować – tłumaczy dyrektor teatru.

Kielecka scena dramatyczna jest w przededniu remontu. Jak mówi Michał Kotański, na razie trudno wskazać, jak obecna sytuacja wpłynie na inwestycję.

- Codziennie jestem w kontakcie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego i rozmawiamy na temat różnych scenariuszy. Jedna rzecz to jest praca samego urzędu, możliwość procedowania dokumentów przez sejmik. Inną sprawą jest to, co będzie się działo z rynkiem, ale tu ta cała sytuacja może sprzyjać nam przy rozpisywaniu przetargu. Myślę, że najbliższe 2-3 tygodnie pokażą, jak będzie wyglądała sytuacja w kraju, ale też jak będzie wyglądała sytuacja z przetargiem – zaznaczył.

23.03.2020. Kielce. Na zdjęciu: Wojewódzki Dom Kultury. Prace przy budowie sceny dla tymczasowej siedziby Teatru imienia Stefana ŻeromskiegoFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Za to nie zwalniają prace przy budowie sceny w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, gdzie swoją tymczasową siedzibę ma mieć Teatr imienia Stefana Żeromskiego na czas gruntownej modernizacji swojego budynku przy ulicy Sienkiewicza.

- Prace trwają. Myślę, że w tym tygodniu zostaną zakończone wszystkie wylewki. Na ten tydzień zaplanowano równanie terenu od strony stadionu, i przygotowania do wykładania kostki. Oczywiście nie ma dużego natężenia pracowników, pracuje kilkanaście osób, ale taki był plan. Następne ekipy będą wchodziły stopniowo, więc na razie nie mamy zatrzymania prac – podkreśla.

Zamknięcie budynku dla gości sprawiło, że rozpoczął się remont w obecnie używanej części WDK.

- W ubiegłym tygodniu pracownicy techniczni powiesili nowy system wystawienniczy z oświetleniem w dwóch pomieszczeniach, dzisiaj kończą malowanie wejścia do WDK. Te prace związane z estetyką będziemy prowadzili także w następnych tygodniach - wyjaśnia Jarosław Machnicki, dodając że chodzi o przestrzenie biurowo-administracyjno-techniczne.

W miarę możliwości WDK realizuje założony program imprez. Jak zaznacza dyrektor, niestety wiele zostało odwołanych, także takich, które miały przynieść dochód dla tej instytucji. Niektóre odbędą się w innym terminie.

- Teraz przygotowujemy „Konkurs z jajem” na pisankę wielkanocną. Nadesłane prace umieszczamy na wystawie. Sfotografujemy je i pokażemy na zdjęciach – wyjaśnia.

Część pracowników pracuje zdalnie. Trwają działania związane z nową stroną WDK i Portalu Informacji Kulturalnej, odświeżanie informacji. Przygotowywane są także nowe tematy, skierowane do użytkowników, którzy przebywają w domu. Jednym z nich jest cykl pod hasłem „Zostań w domu, kultura przyjdzie do Ciebie”.

Uwagę na stronie internetowej i na portalach społecznościowych skupili także pracownicy wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach. Placówka ta również jest nieczynna do odwołania.

Jak wyjaśnia Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego, większość pracowników pracuje zdalnie.

- Muzeum Narodowe w Kielcach jest zamknięte dla zwiedzających. Działy merytoryczne pracują zdalnie, niektóre z działów administracyjnych także, a w zamian za to, że nie można nas odwiedzić, proponujemy państwu naszą stronę internetową, na której można już obejrzeć część zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, można także on-line udać się na spacer po Ogrodzie Włoskim. Posiadamy także kilka publikacji w wersji elektronicznej, które można pobrać i przeczytać. Są też lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży – wymienia.

Stronę elektroniczną Muzeum Narodowego w Kielcach pokazuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński w swoim wystąpieniu dotyczącym programu „Zostań w domu, kultura przyjdzie do ciebie”.

Reklama