Autobusy MPK pojadą jeden za drugim. Rozkłady bez zmian

Data publikacji: 25.03.2020 14:48
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na najbardziej obleganych liniach komunikacji miejskiej w Kielcach będą jeździła podwojona liczba autobusów. Pojazdy będą poruszały się jeden za drugim.

Takie przejazdy wprowadzono już na liniach 25, 34 i 54 w godzinach szczytu. Jest to związane z nowym rozporządzeniem rządu, zgodnie z którym w autobusach dostępna ma być tylko połowa miejsc siedzących. Ma to przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w komunikacji publicznej.

Jak informuje Barbara Damian, dyrektor ZTM w Kielcach, nie będzie się to wiązało ze zmianami w rozkładach jazdy.

- Dzięki temu, że na wielu kieleckich liniach ruch jest znikomy, możliwe jest bezinwazyjne przekładanie autobusów na bardziej uczęszczane linie - tłumaczy. Dodaje, że zmiany wprowadzane będą na bieżąco, w oparciu o obserwacje pracowników MPK i ZTM.

Nie obyło się jednak bez problemów. Ponadprogramowa liczba pasażerów pojawiła się na liniach podmiejskich: 27, 29, 41 i 47. Chodzi o kursy poranne, kiedy wielu mieszkańców gmin jedzie do pracy. Barbara Damian zwraca uwagę, że wprowadzenie podwójnych autobusów na tych liniach, tak jak w mieście, może być utrudnione. Jak mówi, taka decyzja musi być wpierw omówiona z wójtami gmin, do których dojeżdżają, a ci musieliby wpierw zgodzić się na płacenie dwukrotnie większych opłat za kilometr przejazdu.

ZTM informuje, że na większości linii pracownicy i kierowcy nie odnotowali przekroczenia dopuszczalnej liczby pasażerów.

Reklama