Czterej pacjenci z koronawirusem. Jeden z nich zmarł

Data publikacji: 25.03.2020 16:55 / Data aktualizacji: 25.03.2020 18:21
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Skarżysko-Kamienna. Szpital Powiatowy

Skarżysko-Kamienna. Szpital Powiatowy
27.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Cztery osoby, które przebywały na oddziale neurologicznym w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej są zakażone koronawirusem. Jeden z tych pacjentów zmarł dziś około południa. To 80-letni mieszkaniec powiatu starachowickiego - podało Ministerstwo Zdrowia. Nie wiadomo jednak, czy główną przyczyną jego śmierci było zakażenie SARS CoV-2.

Jak informowaliśmy, na oddziale neurologii pracowała pielęgniarka z powiatu szydłowieckiego. Ostatni raz świadczyła pracę 16 i 17 marca. Później miała się źle poczuć i poszła na zwolnienie lekarskie. Wówczas okazało się, że jest zakażona koronawirusem.

Dyrekcja skarżyskiego szpitala o tym fakcie dowiedziała się od sanepidu dopiero wczoraj około południa i od razu podjęła decyzję o tymczasowym zamknięciu oddziału neurologicznego. Pobrano także próbki do badań od 65 osób, które mogły mieć kontakt z zakażoną pielęgniarką. 

Dziś Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach przebadała pierwsze 19 próbek: 17 pobranych od pacjentów i 2 od personelu.

Jak informuje Leszek Lepiarz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, wyniki badań próbek personelu wykluczyły obecność koronawirusa. Natomiast spośród 17 próbek pobranych od pacjentów cztery okazały się pozytywne.

Leszek Lepiarz dodaje, że obecnie trwa przewożenie 16 pacjentów z oddziału neurologii do szpitala w Starachowicach.

- Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oraz jednoimienny Szpital Powiatowy w Starachowicach zostały powiadomione o tym, by pacjentów z oddziału neurologicznego przewieźć do starachowickiej lecznicy. W pierwszej kolejności przetransportowane zostaną osoby zakażone koronawirusem, a później pozostali pacjenci. Niestety, ale będę musiał czasowo wstrzymać pracę oddziału neurologii, udarowego i rehabilitacji neurologicznej - mówi dyrektor.   

Z kolei personel z oddziału neurologii poddany został kwarantannie - dodał Leszek Lepiarz.     

- Jesteśmy na etapie decyzji, czy część personelu będzie mogła być poddana kwarantannie w miejscu zamieszkania, czy czas izolacji będzie musiała spędzić w miejscach, które w swojej dyspozycji ma starosta. Ewentualnie zaproponuję miejsca do odbycia tej kwarantanny w pomieszczeniach w naszym szpitalu, w których kiedyś działał oddział chorób zakaźnych - dodał dyrektor. 

Pozostałe oddziały w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej na razie działają normalnie.

Reklama