MEN apeluje do szkół. Udostępnijcie uczniom swoje komputery

Data publikacji: 27.03.2020 12:45
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Nowy pomysł na to, by wesprzeć uczniów w nauczaniu zdalnym ma Ministerstwo Edukacji Narodowej. Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty tłumaczy, że chodzi o szkolny sprzęt, który w razie konieczności placówki mogą wypożyczać dzieciom.

- Często jest tak, że w domu jest kilkoro dzieci, a tylko jeden komputer. Czasem sprzętu nie ma w ogóle. Stąd apel do dyrektorów szkół, żeby udostępniali szkolne komputery dzieciom, które nie mają ani laptopa, ani tabletu - mówi kurator.

MEN specjalnie znowelizowało rozporządzenie dotyczące nauczania na odległość, aby placówki oświatowe mogły użyczać swojego sprzętu na czas zawieszenia zajęć szkolnych.

Sylwester Ozga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach nie ukrywa, że nie każda szkoła będzie w stanie pożyczyć zestawy komputerowe. To dlatego, że często znajdują się tam dane wrażliwe, których nie można udostępniać.

- Nie zawsze da się te rzeczy przenieść na zewnętrzny dysk - tłumaczy Sylwester Ozga. - Zdiagnozowałem sytuację, zapytałem nauczycieli, którzy prowadzą zdalne nauczanie, czy są problemy, czy uczniowie biorą udział w zajęciach. Na razie nikt mi takiego problemu nie zgłosił, nasi uczniowie mają komputery - mówi Sylwester Ozga.

Problemu nie ma też w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Katarzyna Cedro, dyrektor placówki mówi, że już wcześniej zebrała informację na ten temat u swoich uczniów i każdy ma sprzęt komputerowy umożliwiający wzięcie udziału w nauczaniu zdalnym.

Kazimierz Mądzik informuje, że minister cyfryzacji zdecydował właśnie o przeznaczeniu 180 mln zł w skali kraju na zakup sprzętu komputerowego dla uczniów. Samorządy będą mogły składać wnioski o pieniądze na ten cel od 1 kwietnia.

Reklama