ZUS czeka na wnioski

Data publikacji: 27.03.2020 13:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach
Kielce. 01.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek na opiekę nad dziećmi, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów. Osoba, która chce otrzymać zasiłek powinna poinformować o tym swojego pracodawcę, zleceniodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak informuje Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS, w naszym regionie przedsiębiorcy złożyli już prawie 3 tys. takich wniosków.

- Te rozwiązania będą obowiązywały z mocą wsteczną od 26 marca. Pamiętajmy, że wszyscy, którzy prowadzą działalność gospodarczą mogą ten dokument złożyć do ZUS w formie elektronicznej. Natomiast te osoby, którym to zakład pracy wypłaca zasiłki, w tym przypadku zasiłek opiekuńczy, składają takie oświadczenie do swojego pracodawcy - wyjaśnia Paweł Szkalej.

Jak dodaje, w oświadczeniu należy podać podstawowe dane.

- Druk jest do pobrania na naszej stronie. Zaznaczamy tylko te dni, w których rodzic nie może pozostawić dziecka bez opieki i musi skorzystać z tego zasiłku opiekuńczego. Dlatego, jeżeli są rodzice, którzy naprzemiennie mogą wykorzystać ten okres, to również mogą tak zrobić - dodał Paweł Szkalej.

W Polsce wnioski w sprawie zasiłku opiekuńczego do zakładu ubezpieczeń społecznych złożyło już ponad 93 tys. osób.

Tagi do tego wpisu
Reklama