Co zdrożało? Sprawdzają inspektorzy

Data publikacji: 27.03.2020 14:00
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Droższe owoce i warzywa w sklepach sieciowych, ceny pozostałych produktów spożywczych – różne. Inspektorzy handlowi w całym kraju rozpoczęli kontrole i sprawdzają, jak kształtują się ceny poszczególnych artykułów.

Decyzje w sprawie kontroli wydał w minionym tygodniu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pracownicy inspekcji handlowych w całym kraju monitorują ceny w sklepach internetowych i stacjonarnych. To efekt sygnałów o rażących podwyżkach w sytuacji epidemii.  

Urszula Łutczyk, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Kielcach informuje, że pracownicy instytucji przeprowadzili już kontrole w 8 sklepach sieciowych i 2 drogeriach. Odbyły się one 18 i 19 marca oraz 24 i 26 marca. Monitoringiem objęto podstawowe produkty spożywcze, a także higieniczne.

Ustalenia kontroli nie są jednoznaczne – z reguły zauważa się wzrost cen warzyw i owoców, przy pozostałych grupach produktów trudno mówić o konkretnej tendencji. - W drogeriach część produktów staniała, co wynikało z tymczasowych promocji na objęte monitoringiem produkty, część zdrożała w wyniku zakończenia promocji – mówi Urszula Łutczyk. - Tylko w jednym przypadku odnotowaliśmy wzrost ceny niezależny od promocji – był to papier toaletowy, który zdrożał z 8,99 na 12,29 złotych – mówi.

Jeśli chodzi o produkty spożywcze – wzrost cen odnotowano w 12 przypadkach. - Dotyczyło to łopatki wieprzowej z ceny 14,99 na 18,39, w dwóch przypadkach cytryn – z 10,99 na 12,99 oraz z 12,49 na 12,99. Odnotowaliśmy też wzrost ceny papryki – w dwóch przypadkach cena wyniosła złotówkę więcej niż wcześniej – wymienia dyrektorka. Droższe okazały się też sól, musztarda, parówki, śmietana, olej i banany.

Z rozmów z właścicielami mniejszych, osiedlowych sklepików wynika, że w hurtowniach ceny produktów wzrosły. - Ogólnie tak od 30 do 50 groszy na wszystkim. Ostatnio zamawialiśmy paluszki, czyli zwyczajną przekąskę i cena była wyższa aż o 50 groszy – mówi pani Emilia ze sklepu spożywczo-warzywnego przy ulicy Warszawskiej w Kielcach.

Sprzedawczyni mówi, że tanieją sezonowe warzywa, takie jak pomidory i ogórki, natomiast cena zagranicznych wciąż się utrzymuje bądź jest nawet wyższa. Tak dzieje się na przykład w przypadku niektórych jabłek.

Kolejne kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Kielcach są zaplanowane pod koniec marca i na początku kwietnia.

Reklama