Podziel się swoimi emocjami i wygraj cenną nagrodę

Data publikacji: 27.03.2020 16:52
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. pixabay.com

„Tak widzę świat, tak go czuję - rzeczywistość w obliczu zagrożenia” - to hasło konkursu literackiego, który wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz organizuje wspólnie z Radiem Kielce. Na prace czekamy do końca kwietnia. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną w wysokości 5 tys. zł.

Inicjatorem konkursu jest Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, który od kilku tygodni, z racji sprawowanego urzędu, czuwa nad naszym bezpieczeństwem w czasie epidemii. Przyznaje jednak, że choć na co dzień dba o nasze ciało, to bardzo ważna jest także psychika.

- Psychika tak naprawdę rzutuje na to, jak się czujemy, a sytuacja jest nietuzinkowa, wymagająca wiele wysiłku tak fizycznego, jak i psychicznego, a państwo mają różną wrażliwość, więc to opowiadanie, które państwo napiszą, może być takim wentylem bezpieczeństwa. Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch, ale można też to powiedzenie odwrócić, czyli zdrowy duch, to zdrowe ciało - wyjaśnia.

Formuła konkursu jest otwarta. Nie ma ograniczeń wiekowych. Jak zaznacza Zbigniew Koniusz, to celowy zabieg.

- Punkt widzenia zmienia się w zależności od punktu siedzenia. Młode osoby patrzą na świat często z zupełnie innego miejsca, niż starsze. Tego oczekuję i jestem prawie pewny, że spotkamy się z różnymi sposobami opowiadania tego, na co wszyscy patrzymy. Bierzmy się do pracy i do pisania - zachęca wojewoda.

Oceną prac zajmą się profesor Janusz Detka, literaturoznawca z Instytutu Filologii Polskiej, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego  w Kielcach, a także Stanisław Nyczaj, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Literatów Polskich, który z ciekawością podchodzi do zadania jurora.

- Jesteśmy niesłychanie ciekawi tego, co ludzie przyślą. Myślę, że dobrym rozwiązaniem jest ograniczona długość pracy, dzięki czemu piszący będą musieli wykazać się dyscypliną. Przypuszczam, że dla wielu osób będzie to ciekawe, mobilizujące i niebanalne wyzwanie - powiedział Stanisław Nyczaj.

Prezes Radia Kielce, Janusz Knap przyznał, że liczy na aktywność słuchaczy.

- Na naszej antenie będziemy przypominać, że konkurs trwa i zachęcać do napisania opowiadania, zwłaszcza, że główna nagroda wynosi aż 5 tys. zł - podkreślił.

Na prace czekamy do końca kwietnia.

adv adv
Wiadomości
Reklama