Próbny egzamin z polskiego w czasie epidemii [ARKUSZ]

Data publikacji: 29.03.2020 21:59 / Data aktualizacji: 30.03.2020 09:57
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. pixabay.com

Znajomością „Pana Tadeusza” oraz „Zemsty” musieli wykazać się uczniowie, którzy pisali próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Wiele zadań opierało się właśnie o te dwie lektury.

Z powodu koronawirusa uczniowie rozwiązywali zadania w domu. Arkusze ściągali ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Nie obyło się bez problemów, bo z powodu ogromnego obciążenia przez około 20-30 minut witryna była niedostępna dla wielu osób. Patrycja, uczennica ósmej klasy, która pisała próbę jest zadowolona, że taki egzamin został przygotowany.

- Na pewno pozwolił sprawdzić jak dużo już umiem. Zadania były różne. Łatwe i trudniejsze, ale ogólnie były w porządku. Trochę kłopotu sprawiła mi praca pisemna, to dlatego, że nie lubię pisać - opowiada Patrycja.

Temat pracy pisemnej młodzi ludzie mogli wybrać z dwóch propozycji. Pierwsza kazała im uzasadnić, że każdą przeszkodę można pokonać jeżeli dąży się do wymarzonego celu. Tematem drugim było opowiadanie o przygodach kogoś, kto przeniósł się do świata wybranej lektury. Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty ma nadzieję, że większość młodych ludzi podeszła do testu odpowiedzialnie i nie korzystała z niedozwolonych źródeł.

- Ten egzamin miał służyć przede wszystkim określeniu na jakim poziomie są młodzi ludzie. Nie wyobrażam sobie, by w ten sposób przeprowadzać egzaminy normalne. Podczas próby młodzi ludzie mieli okazję zobaczyć jak wygląda arkusz - tłumaczy kurator.

Egzamin próbny będzie teraz sprawdzony przez nauczycieli, którzy przekażą swoje uwagi uczniom. Jutro młodzi ludzie przystąpią do kolejnej próby, tym razem z matematyki, natomiast w środę zaplanowano egzamin z języka obcego.

Prawdziwy egzamin ósmoklasisty ma rozpocząć się 21 kwietnia, ale Kazimierz Mądzik nie ukrywa, że najprawdopodobniej ten termin zostanie zmieniony.

ARKUSZ Z JĘZYKA POLSKIEGO

ZESZYT ROZWIĄZAŃ ZADAŃ

Reklama