Zmiany w celebracji Wielkiego Tygodnia

Data publikacji: 31.03.2020 16:59
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz
Fot. ks. Tomasz Lis / Kuria diecezjalna w Sandomierzu

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w swoim najnowszym zarządzeniu wprowadził rozwiązania dotyczące celebracji Wielkiego Tygodnia. Decyzje mają związek z epidemią koronawirusa i nowymi obostrzeniami wprowadzonymi przez władze państwowe.

Odwołane zostało święcenie palm i procesje w Palmową Niedzielę. Nie będzie też tradycyjnego, diecezjalnego zjazdu młodych diecezji sandomierskiej połączonego z konkursem na najpiękniejszą palmę, który zawsze odbywał się w Niedzielę Palmową na starym mieście w Sandomierzu.

W Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma nie będzie odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. Ten zwyczaj został odroczony i odbędzie się po ustaniu epidemii koronawirusa. Mszę Krzyżma, podczas której poświęcone zostaną oleje chorych, katechumenów i olej krzyżma sprawować będzie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i biskup senior Edward Frankowski. Oleje święte odbiorą dziekani dopiero po zniesieniu ograniczeń dotyczących przemieszczania się. Do tego czasu księża mają używać olejów pobłogosławionych w ubiegłym roku.

Ze względu na epidemię podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej duchowni mają pominąć obrzęd obmycia nóg. Wierni mają mieć umożliwioną indywidualną modlitwę przy ołtarzu adoracji Najświętszego Sakramentu z zachowaniem limitu osób określonego przepisami.

W Wielki Piątek biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz będzie przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej na Świętym Krzyżu, po czym będzie tam celebrował Liturgię Wielkiego Piątku. W bazylice katedralnej w Sandomierzu ta liturgia rozpocznie się o godzinie 17.30 pod przewodnictwem biskupa seniora Edwarda Frankowskiego.

- We wszystkich kościołach obowiązuje zasada, że adoracja krzyża odbywać się będzie przez przyklęknięcie lub głęboki skłon. Wskazane jest umieszczenie widocznego z daleka pouczenia, że nie można całować krzyża - napisał w zarządzeniu biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Jak informowaliśmy wcześniej, w Wielką Sobotę odwołane zostało święcenie pokarmów w poszczególnych parafiach. W tym roku tzw. święconka ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem wielkanocnym błogosławieństwo wypowiada jeden z ochrzczonych, dorosłych domowników. Biskup Nitkiewicz prosi księży, aby wszystkich wiernych traktowali pod tym względem jednakowo, aby nie dochodziło do sytuacji, że komuś poświęcony został pokarm przez osobę duchowną, a innym nie.

Kolejną zmianą wprowadzoną z powodu epidemii koronawirusa jest to, że w Wigilię Paschalną należy pominąć rozpalenie ogniska przed kościołem oraz procesję z paschałem. Świece paschalne będą zapalane przy ołtarzu, po czym nastąpi Orędzie Wielkanocne i Liturgia Słowa. Tym razem nie zostaną zorganizowane chrzty dla osób dorosłych, zostały przeniesione na innym termin. Woda zostanie pobłogosławiona z pominięciem pokropienia.

W Wielką Niedzielę księża proboszczowie będą celebrowali w swoich kościołach parafialnych Rezurekcje jednak bez procesji z Najświętszym Sakramentem. W tym dniu kościoły parafialne powinny być otwarte, aby wierni mieli możliwość nawiedzenia Najświętszego Sakramentu z zachowaniem obowiązujących przepisów i norm sanitarnych.

Zarządzenie biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza zostało wydane w oparciu o dekret kongregacji kultu bożego i dyscypliny sakramentów w Watykanie.

Reklama