Burmistrzowie i wójtowie z powiatu jędrzejowskiego odwołują dni swoich miast

Data publikacji: 31.03.2020 17:47
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dni Jędrzejowa. Występ zespołu KULT

Dni Jędrzejowa. Występ zespołu KULT
Jędrzejów. 07.06.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Burmistrzowie i wójtowie z powiatu jędrzejowskiego odwołują imprezy kulturalne i sportowe, jakie były zaplanowane na najbliższe miesiące.

Jak informuje Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa, decyzja o odwołaniu tegorocznych dni miasta brana była pod uwagę już od tygodnia. Główny powód to kwestia bezpieczeństwa mieszkańców całej gminy związana z pandemią koronawirusa. 

Jak dodaje burmistrz, obecnie rozważane są dwa scenariusze - przeniesienie Dni Jędrzejowa na jesień tego roku lub też zupełne odwołanie w tym roku tych uroczystości i imprez towarzyszących.

- Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców, ponieważ umowy z artystami już zostały podpisane i Centrum Kultury na Dni Jędrzejowa ma zabezpieczone pieniądze - podkreśla Marcin Piszczek.

W związku z obecną sytuacją o odwołaniu wszystkich imprez zaplanowanych na kwiecień, maj i czerwiec na terenie gminy Małogoszcz informuje również burmistrz Mariusz Piotrowski. Jak mówi, decyzja taka podjęta została po pierwsze ze względów bezpieczeństwa, aby zminimalizować zagrożenie związane z epidemią koronawirusa oraz ze względów finansowych, ponieważ jest plan, aby zaoszczędzone pieniądze zostały chociaż w znacznej części przekazane na walkę ze skutkami pandemii. 

Dodaje, że w związku z obecną sytuacją w Małogoszczu odwołane zostały m.in. Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych, które miały się odbyć w kwietniu oraz Piknik Majowy, Dzień Dziecka, Dni Małogoszcza i bieg ulicami miasta.

Z kolei podczas ostatniej sesji sędziszowskiej rady miejskiej, burmistrz Wacław Szarek poinformował, że w tym roku nie odbędą się Dni Sędziszowa oraz XII Festiwal Ludowy im. Stefana Ostrowskiego i Jana Jawora.

- Oprócz względów bezpieczeństwa, które są najważniejsze, drugim ważnym powodem są kwestie finansowe - mówi Wacław Szarek.

Jak tłumaczy, już dziś wiadomo, że dochody w samorządach będą dużo mniejsze i pieniądze będą potrzebne na zwalczanie pandemii i jej skutków. Ponadto będzie trzeba wesprzeć finansowo tych przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpią poprzez wygaszenie działalności swoich firm, m.in. prowadzących przedsiębiorstwa gastronomiczne czy turystyczne.

W związku z trwającą pandemią koronawirusa i jej skutkami odwołane zostały również tegoroczne Dni Wodzisławia oraz Turniej Sołectw. - Wstępnie imprezy były zaplanowane na 5 lipca - poinformował również Dominik Łukasik, wójt gminy Wodzisław. Jak dodał, decyzja taka podjęta została w trosce o zdrowie mieszkańców gminy oraz wszystkich osób, które przyjeżdżają na Dni Wodzisławia. Wójt nie ukrywał również, że obecnie wyjątkowo ważne są finanse, dlatego wydatkowanie pieniędzy gminy zostało ograniczone do minimum.

adv adv
Wiadomości
Reklama