„Głośne czytanie” w sieci. Biblioteki z Ponidzia z szeregiem pomysłów

Data publikacji: 01.04.2020 14:32
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Czas narodowej kwarantanny wymusza szukanie niestandardowych rozwiązań. W opracowywaniu nowych form dotarcia do odbiorców przodują instytucje kultury, które przeniosły aktywność do Internetu.

Na facebookowym profilu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju można oglądać i słuchać głośnego czytania dla dzieci, młodzieży, ale i dorosłych.

Jak informuje Ewa Marciniec, dyrektor placówki, z myślą o najmłodszych codziennie o godzinie 11 emitowane są bajki, opowiadania i wiersze. Trwa to zazwyczaj od 10 do 15 minut. Dyrekcja zaprasza także do ilustrowania czytanych tekstów.

- Do każdego przeczytanego tekstu należy wykonać własnoręczny rysunek, a następnie przesłać go na adres facebookowy biblioteki. Zachęcamy, aby robić także zdjęcia z procesu tworzenia prac. Będziemy je sukcesywnie umieszczać - zaznacza dyrektor.

W akcję głośnego czytania włączyła się większość pracowników placówki. Czyta m.in. Artur Osiński - starszy kustosz, bibliotekarz. Jak mówi, zostały już opublikowane transmisje z czytania m.in „Toruńskich pierników” - Marii Krüger, „Lokomotywy” i „Słonia Trąbalskiego” - Juliana Tuwima.

- Przypominanie szczególnie polskich bajek, ale również czytanie zwykłych wierszy, opowiadań ma służyć poznawaniu tradycji, kultury - dodaje.

Nagrania zamieszczane są na fanpage biblioteki i są dostępne bezpłatnie. Ponadto biblioteka zachęca do pobierania książek z portalu wolnelektury.pl.

Z tej strony można za darmo pobrać ponad 5500 książek i ponad 600 audiobooków. Również Biblioteka w Kazimierzy Wielkiej zachęca do zgłaszania się po kody PIN do platformy Ibuk Libra, dzięki której czytelnik ma bezpłatny dostęp do tysiąca publikacji.

 

Reklama