Jak obchodzić Triduum Paschalne? [DEKRET BISKUPA KIELECKIEGO]

Data publikacji: 01.04.2020 15:35
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Msza krzyżma w bazylice katedralnej

Msza krzyżma w bazylice katedralnej
Kielce. 18.04.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Biskup kielecki Jan Piotrowski wydał dekret wskazujący jak w związku z epidemią koronawirusa należy obchodzić Niedzielę Palmową i Triduum Paschalne w diecezji kieleckiej. Podczas liturgii nie będzie procesji, używania wody święconej i kadzidła. W kościołach będzie natomiast adoracja i przestrzeń na indywidualną modlitwę.

Przypomnijmy, że zgodnie z państwowymi obostrzeniami, we wszystkich uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie pięć osób plus kapłani sprawujący posługę. W związku z tym, w najbliższą niedzielę nie odbędą się tradycyjne procesje z palmami. Nie będzie też kropienia palm wodą święconą.

W Wielki Czwartek o godzinie 10.00 w katedrze odbędzie się Msza Święta Krzyżma. Wspólnie z biskupem będą się modlić tylko najbliżsi współpracownicy. Podczas liturgii biskup poświęci oleje do namaszczenia chorych, które księża dziekani będą odbierać indywidualnie, w umówionych terminach. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej nie będzie obrzędu obmycia nóg, a Najświętszy Sakrament nie będzie przenoszony do tzw. ciemnicy, ale pozostanie w tabernakulum. Podczas liturgii nie należy używać także kadzidła. Jednocześnie biskup zachęca parafie do podtrzymania zwyczaju adoracji w tym dniu.

Podczas Liturgii Wielkiego Piątku, do modlitwy powszechnej zostanie dodane wezwanie o oddalenie epidemii. Natomiast adoracja Krzyża ma się odbywać jedynie poprzez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez całowania. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do przygotowanego w kościele Grobu Pańskiego. Parafie, jak co roku, umożliwią adorację w piątek do godzin nocnych oraz następnego dnia.

W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów. Biskup zachęca do odmówienia błogosławieństwa stołu wielkanocnego przez głowę rodziny według tekstu udostępnionego na stronie diecezji.

Inaczej będzie też wyglądała pierwsza msza, podczas której świętuje się zmartwychwstanie Jezusa, czyli Wigilia Paschalna. W ramach liturgii światła nie będzie rozpalane tradycyjne ognisko. Paschał zostanie zapalony wewnątrz kościoła i tam rozpocznie się celebracja. W trakcie liturgii chrzcielnej nie będzie błogosławieństwa wody, ani pokropienia nią wiernych. Zostaną jedynie odnowione przyrzeczenia chrzcielne.

Zmianą będzie także brak procesji poprzedzającej poranną mszę w Niedzielę Zmartwychwstania, zwaną rezurekcją. Zamiast tego, po mszy świętej kapłan wyniesie Najświętszy Sakrament przed kościół i pobłogosławi nim parafię.

Biskup Jan Piotrowski w dekrecie wskazuje też na możliwość przyjęcia Komunii Świętej w czasie Triduum Paschalnego poza mszą. Księża mogą organizować taką możliwość od zakończenia Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do rozpoczęcia Liturgii Wielkiego Piątku.

DEKRET W SPRAWIE CELEBRACJI WIELKIEGO TYGODNIA ORAZ TRIDUUM PASCHALNE

Reklama