Władze województwa wspierają przedsiębiorców

Data publikacji: 01.04.2020 16:52
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego

Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

10 mln zł z unijnego wsparcia popłynie na walkę ze skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Podczas dzisiejszego posiedzenia, zarząd województwa świętokrzyskiego zdecydował o przekazaniu tej sumy na pożyczki dla firm.

Marszałek Andrzej Bętkowski podkreśla, że takie działania w dzisiejszej sytuacji są konieczne.

- Podjęliśmy decyzję, by zamiast finansowania voucherów na usługi doradcze dla firm, przeznaczyć 10 mln zł na skuteczne reagowanie na obecną sytuację gospodarczą związaną z pandemią koronawirusa - mówi marszałek.

- W bezpośrednim posiadaniu tych pieniędzy będzie Bank Gospodarstwa Krajowego - wyjaśnia Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w urzędzie marszałkowskim w Kielcach.

Podkreśla, że w tej chwili przedsiębiorcy potrzebują wsparcia na działalność obrotową, czyli pokrycie aktualnych zobowiązań, jak wynagrodzenia dla pracowników, media, podatki i na to też będą przeznaczone pożyczki. Wsparcie otrzymają mikro, małe i średnie firmy. Szczegóły dotyczące oprocentowania i okresu spłaty pożyczek są jeszcze negocjowane z Komisją Europejską.

Zarząd województwa podczas dzisiejszego posiedzenia zadecydował także o przekazaniu 20 mln zł na dotacje dla firm z regionu. Ponad 120 mikroprzedsiębiorstw otrzymało małe granty do 200 tys. zł na projekty dotyczące przede wszystkim turystyki zdrowotnej, przetwórstwa rolno-spożywczego, energooszczędnego budownictwa i przemysłu metalowo-odlewniczego.

Kolejne miliony przekazano na dofinansowanie projektów zakładających tworzenie świetlic środowiskowych, wsparcie szkolnictwa zawodowego, tworzenie miejsc opieki dla dzieci do lat 3, a także przeprowadzenie kursów i szkoleń dla dorosłych. Na ten cel przekazano łącznie 28 mln zł, a z pomocy skorzysta w sumie ponad 4,5 tys. mieszkańców województwa.

adv adv
Wiadomości
Reklama