Kto może skorzystać z tarczy antykryzysowej? [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 03.04.2020 08:19 / Data aktualizacji: 03.04.2020 10:14
Autor: Iwona Murawska , Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.04.2020. Kielce. Rozmowa Dnia. Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

03.04.2020. Kielce. Rozmowa Dnia. Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Rządowy program wsparcia, tak zwana tarcza antykryzysowa ma pomóc przedsiębiorcom i ochronić miejsca pracy - uważa wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik. Drugim filarem programu jest zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy, a trzecim utrzymanie przedsiębiorstwa w czasie kryzysu gospodarczego, wywołanego epidemią - zaznacza wicemarszałek.

Renata Janik powiedziała na naszej antenie, że ścieżki wsparcia realizowane są przez różne instytucje: wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, KRUS, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz urzędy skarbowe.

Pracodawcy będą mogli skorzystać z pomocy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach w dwóch przypadkach. - Po pierwsze jest to sytuacja przestoju ekonomicznego, kiedy pracownik jest cały czas do dyspozycji i wówczas pracodawca będzie otrzymywał dofinansowanie w wysokości 1533 zł brutto. Ta kwota stanowi wynagrodzenie pracownika plus ubezpieczenie społeczne. W przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy, co najmniej o 20 proc., ale nie więcej niż 50 proc., pracodawca będzie otrzymywał 2433 zł brutto - powiedziała Renata Janik.

Wnioski można składać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach. Przedsiębiorcy muszą zaznaczyć w nich, że nie ubiegają się o pomoc w innych instytucjach. Ponadto muszą zawrzeć z pracownikami porozumienia, co do warunków pracy, które trzeba dołączyć do wniosków.

Świadczenia nie obejmują osób zatrudnionych na umowę o dzieło. W przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą można skorzystać z różnych form wsparcia- dodała wicemarszałek.

- Między innymi jest to zwolnienie ze składek ZUS przez 3 miesiące, a w przypadku przestojów rekompensata utraconych przychodów w wysokości 2080 zł. Tak samo jest w sytuacji spadku obrotów firmy i wówczas wnioski przyjmuje powiatowy urząd pracy - powiedziała.

Warunkiem skorzystania z pomocy jest prowadzenie działalności, firma nie może być w stanie likwidacji, nie może również zalegać do końca trzeciego kwartału 2019 roku ze składkami ZUS i opłatą podatków.

Wnioski można pobrać na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

adv adv
Wiadomości
Reklama