Gdzie udać się po pomoc lekarską lub z bólem zęba?

Data publikacji: 03.04.2020 12:30
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.04.2020. Kielce. Przychodnie i gabinety stomatologiczne

03.04.2020. Kielce. Przychodnie i gabinety stomatologiczne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Osoby, które potrzebują pomocy lekarza- specjalisty nie są pozbawione opieki. Jak przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, w wielu przypadkach nie trzeba osobiście udawać się do poradni, czy przychodni, a wystarczy konsultacja telefoniczna z lekarzem.

- Dzięki teleporadzie możemy otrzymać np. zwolnienie lekarskie, czy receptę, ale także ustną poradę. Lekarz na podstawie wywiadu telefonicznego jest w stanie stwierdzić, czy pacjent ma przyjmować dane leki, czy nie. Natomiast ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, gdy mamy potrzebę kontaktu z lekarzem, nie idziemy od razu do przychodni, a najpierw kontaktujemy się z nią telefonicznie - przypomina Beata Szczepanek.

Część świętokrzyskich poradni specjalistycznych, ze względu na sytuację epidemiologiczną, tymczasowo zawiesiła swoją działalność. Ich lista dostępna jest na stronie internetowej świętokrzyskiego funduszu.

- Docierają do nas też sygnały, że są poradnie, które przyjmują pacjentów, ale nie umawiają ich na konkretne godziny i na wizytę oczekuje się w kolejce na korytarzu. Dlatego apelujemy do dyrektorów, kierowników poradni, by starali się umawiać wizyty na konkretną godzinę. Niewskazane jest, aby pacjenci stykali się z sobą - dodała Beata Szczepanek.

Z kolei dziś przed południem centrala Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowała, że w nagłych przypadkach, na przykład bólu zęba, pacjenci zakażeni lub podejrzewani o zakażenie koronawirusem otrzymają niezbędną pomoc stomatologiczną. Będzie ona świadczona w dentobusach. Mobilne gabinety dentystyczne mają stacjonować przy szpitalach jednoimiennych, ale w razie potrzeby będą mogły dojechać bezpośrednio do pacjentów.

Z kolei pomoc doraźną dla pacjentów podejrzewanych o zakażenie koronawirusem zapewnią wybrane, odpowiednio do tego przygotowane, gabinety stomatologiczne. Pozostali pacjenci mogą korzystać z opieki stomatologicznej na dotychczasowych warunkach. Listy otwartych gabinetów dentystycznych, posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, można znaleźć na stronach internetowych wojewódzkich oddziałów NFZ.

Wszystkie informacje dotyczące pracy przychodni i poradni w naszym regionie znajdują się na stronie internetowej świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, w zakładce „Aktualności”.

adv adv
Wiadomości
Reklama