Trzynasta emerytura już trafia na konta

Data publikacji: 03.04.2020 14:24
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.11.2018 Kielce. ZUS przy ulicy Kolberga

14.11.2018 Kielce. ZUS przy ulicy Kolberga
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłacanie tzw. trzynastej emerytury. Na rękę, emeryci i renciści otrzymają 981 zł.

Większość z nich dodatkowe świadczenie otrzyma wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Jak informuje Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS, trzynaste świadczenie przysługuje osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2020 roku.

- Przy trzynastej emeryturze nie składamy żadnych wniosków, nie wypełniamy żadnych dokumentów. To ZUS z urzędu wypłaca nam świadczenie. Jest to istotne, ponieważ już otrzymaliśmy sygnały, że do niektórych mieszkańców naszego regionu przychodziły osoby podające się za rzekomych pracowników ZUS i prosili o wypełnienie wniosku, dzięki czemu senior będzie mógł otrzymać trzynastą emeryturę - mówi Paweł Szkalej.

- Z kwoty dodatkowego świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu - dodał Paweł Szkalej. - Trzynaste emerytury wpływają oczywiście za pośrednictwem banków, ale także przez Pocztę Polską. Te osoby, które posiadają konto w banku dodatkowe pieniądze otrzymają właśnie na to konto. Natomiast emerytom i rencistom, którzy nie posiadają konta bankowego pieniądze przyniesie listonosz.    

W województwie świętokrzyskim jest 268 tysięcy emerytów i rencistów. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w tym roku zostanie wypłacone dla niemal 10 milionów Polaków. Całkowity koszt wypłaty trzynastych emerytur i rent to prawie 12 mld zł.

adv adv
Wiadomości
Reklama