Świętokrzyski Park Narodowy zamknięty dla turystów

Data publikacji: 03.04.2020 14:51
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.03.2020 Święta Katarzyna. Puszcza Jodłowa. Świętokrzyski Park Narodowy. Ścieżka edukacyjna śladem dawnej kolejki wąskotorowej

14.03.2020 Święta Katarzyna. Puszcza Jodłowa. Świętokrzyski Park Narodowy. Ścieżka edukacyjna śladem dawnej kolejki wąskotorowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Świętokrzyski Park Narodowy zmienia zarządzenie dotyczące wstępu na ścieżki turystyczne. Od dziś obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się po terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Wczoraj informowaliśmy, że zakaz nie dotyczy osób mieszkających w otulinie parku, jednak dziś zapisy zostały zaostrzone. Od tej pory nie mogą wchodzić tu także mieszkańcy przylegających gmin.

Dyrektor parku Jan Reklewski zapowiada, że w tym miejscu mogą się pojawić patrole sprawdzające przestrzeganie zakazu. Zmiana jest związana z bezpieczeństwem Polaków i ograniczeniami ogłoszonymi w ostatnich dniach przez polski rząd w związku z epidemią. Jak mówi dyrektor, całkowity zakaz ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas spacerów i rekreacji i jest nawiązaniem do ostatniego rozporządzenia Rady Ministrów. Chodzi o to, by nie generować ruchu turystycznego.

Przypomnijmy, że zgodnie z najnowszymi wytycznymi, aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona do minimum. Wyjście z domu nie powinno być traktowane jako forma rekreacji, czy zadbania o kondycję fizyczną, ale jako niezbędny środek higieny psychicznej. Spacery powinny być krótkie, nie należy też uprawiać sportów na świeżym powietrzu.

- Informacja o zakazie wstępu pojawi się zarówno na stronie internetowej, profilu społecznościowym, jak też przy wejściach na do Świętokrzyskiego Parku Narodowego - dodaje dyrektor.

Świętokrzyski Park Narodowy powstał 70 lat temu, 1 kwietnia 1950 roku. W związku ze stanem epidemii, uroczystości związane z jubileuszem przeniesiono na koniec września.

Reklama