Wieczorem na niebie zobaczymy niezwykłe zjawisko

Data publikacji: 03.04.2020 15:27
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.04.2020 Zjawisko, które będzie można zaobserwować na niebie 3 kwietnia 2020 roku o godzinie 20.30

03.04.2020 Zjawisko, które będzie można zaobserwować na niebie 3 kwietnia 2020 roku o godzinie 20.30
Fot. Mateusz Kalisz

Raz na osiem lat możemy obserwować tak bliskie spotkanie Wenus z Plejadami. Dziś około 20.30, po zachodniej stronie nocnego nieba dojdzie do takiego zgrupowania ciał niebieskich.

Mateusz Kalisz, popularyzator astronomii z kanału AstroLife tłumaczy, że Wenus widoczna jest w otoczeniu Plejad, ale tylko pozornie są blisko siebie. Wenus jest planetą naszego układu i jest blisko nas, z kolei Plejady to odległe gwiazdy.

- To gromada młodziutkich gwiazd, które znajdują się bardzo daleko od nas w odległości około 440 lat świetlnych. Oznacza to, że światło tych gwiazd leci do nas 440 lat, podczas gdy światło Wenus tylko pięć i pół minuty - podkreśla miłośnik astronomii.

Zjawisko będzie można zobaczyć gołym okiem. W czasach starożytnych patrzenie na gromady traktowano jako formę badania okulistycznego – ktoś kto potrafił wskazać wszystkie siedem gwiazd Plejad, cieszył się znakomitym wzrokiem. Jak dodaje Mateusz Kalisz, dziś możemy ułatwić sobie obserwację lornetką.

- Zjawisko dobrze widoczne powinno być gołym okiem, choć blask Wenus może nam trochę przyćmić Plejady. Dlatego lepiej będzie użyć choćby niewielkiej lornetki. Zarówno Wenus jak i Plejady to obiekty tak jasne, że znane były już w starożytności i wtedy zostały nazwane - mówi.

Wenus to najjaśniejszy punkt na zimowo-wiosennym niebie w 2020 roku, a nazwę zawdzięcza rzymskiej bogini miłości znanej ze swojej urody. Mateusz Kalisz dodaje, że Plejady nazwano na cześć córek mitycznego tytana Atlasa.

- Plejady też są bardzo urodziwe, więc swoją ogólną nazwę otrzymały od siedmiu pięknych mitycznych sióstr. Najjaśniejsze gwiazdy gromady noszą poszczególne imiona każdej z sióstr -zaznacza.

W starożytności wyróżniano i nazwano 7 gwiazd z tej gromady, dziś wiemy, że to aż 500 obiektów.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama