Odkryty basen w Kazimierzy Wielkiej już pod koniec roku

Data publikacji: 04.04.2020 10:49
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.04.2020. Kazimierza Wielka. Prace budowlane przy basenie i odwiercie chłonnym

04.04.2020. Kazimierza Wielka. Prace budowlane przy basenie i odwiercie chłonnym
Fot. Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej

Prace przy budowie odkrytego basenu mineralnego w Kazimierzy Wielkiej obok pływalni „Wodny Raj” nabrały tempa. Basen ma być gotowy już po koniec tego roku.

Jak informuje Łukasz Maderak zastępca burmistrza Kazimierzy Wielkiej, to jedyna taka inwestycja uzdrowiskowa w Polsce. Dodaje, że obecny poziom wykonania prac można oszacować na 25 procent.

- Wykonano już pierwsze fundamenty na potrzeby dwumetrowego przejścia, które ma się znajdować pod niecką basenową w celu np. prac konserwacyjnych. Następnie wykonawca przystąpi do prac związanych z budową głównej niecki basenowej, w której będzie znajdować się woda siarkowa - zaznacza.

W ramach projektu trzeba m.in. doprowadzić wodę z odwiertu z Cudzynowic do aktualnie budowanego basenu mineralnego. W tym celu powstanie rurociąg o długości około 3 kilometrów.

- Zakres prac obejmuje: zmodernizowanie odwiertu w Cudzynowicach, aby zwiększyć wydajność wody o temperaturze ok. 29° C do 80 m³/h oraz wykonanie rurociągu tłocznego, który połączy odwierty w Cudzynowicach i nowy odwiert w Kazimierzy Wielkiej wraz z pompami tłocznymi - wymienia.

W ramach projektu zostanie też zmodernizowana kotłownia w Cudzynowicach zasilająca obiekty Zespołu Szkół Rolniczych i Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych. Zmodernizowana będzie też kotłownia węglowa, zasilająca budynki Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo Wychowawczych (dom dziecka) i Kazimierskiego Ośrodka Sportowego (basen). Ponadto, na dachach tych budynków zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, wykorzystywane do napędu pomp ciepła i pomp tłocznych.

Odkryty basen mineralny o wymiarach 10x18 metrów i głębokości 1,3 m ma mieć także przyległe plaże na wypoczynek. Jego woda będzie miała właściwości lecznicze.

Koszt tego projektu to 6,2 mln zł. Z kolei prace związane z doprowadzeniem wód to koszt 12 mln zł. Dofinansowanie unijne stanowi 85 proc. wartości inwestycji. Pozostałe 15 proc. zapłacą po połowie samorządy gminny i powiatowy.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama